Spor lisesi öğrencilerinin spor karakterlerinin egzersiz bağımlılığı düzeylerine etkisi
The effect of sport characters of sports high school students on their exercise addiction levels
  1. Tez No: 851701
  2. Yazar: GÖZDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma spor lisesi öğrencilerinin spor karakterlerinin egzersiz bağımlılığı düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada katılımcılara anket formu yüz yüze ulaşılmış olup araştırmada gönüllülük esas alınmıştır. Toplamda 251 katılımcıya ulaşılmış olup aykırı uç değerler analizi sonucu 9 ölçek formu değerlendirmeye alınmamış ve toplamda 242 form değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Jang (2013) tarafından geliştirilmiş, Türkçe'ye uyarlaması Görgüt & Tuncel (2017) tarafından yapılan Spor Karakter ölçeği ve Lichenstein ve diğerlerinin (2018) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Dokuzoğlu ve diğerleri (2022) tarafından yapılan Gençlere Yönelik Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği oluşturmuştur. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel açıdan, frekans analizi, güvenirlik katsayısı hesaplamaları pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizleri ve Manova analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken %95 güven aralığına göre analiz yapılmıştır. Verilerin dağılımında basıklık çarpıklık katsayısına bakılmış ve verilerin ±2 arasında dağıldığı görülmüş ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Analizde frekans yüzde hesaplamaları, Cronbach alpha katsayısı, Manova analizi, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effect of sports characters of sports high school students on exercise addiction. In the research, the participants were reached face to face with the questionnaire form and voluntariness was taken as a basis in the research. A total of 251 participants were reached and as a result of the outlier analysis, 9 scale forms were excluded from the evaluation and a total of 242 forms were evaluated. In the research, personal information form, Sports Character Scale developed by Jang (2013) and adapted into Turkish by Görgüt & Tuncel (2017), and Exercise Addiction Scale for Young People developed by Lichenstein et al. (2018) and adapted into Turkish by Dokuzoğlu et al. SPSS 25.0 package program was used for data analysis. Statistically, frequency analysis, reliability coefficient calculations, Pearson correlation analysis, hierarchical regression analysis and Manova analysis were performed. The analysis was performed according to the 95% confidence interval. In the distribution of the data, the kurtosis skewness coefficient was examined and it was seen that the data were distributed between ±2 and it was determined that the data were normally distributed. In the analysis, frequency percentage calculations, Cronbach alpha coefficient, Manova analysis, Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were performed.