Sosyal bilgiler eğitiminde yaz tatili uygulamaları: Bir eylem araştırması
Summer holiday practices in social studies education: An action research
  1. Tez No: 851703
  2. Yazar: MERVE DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Sosyal bilgiler, öğrencilerin topluma uyum sağlamasını kolaylaştıran öğrencilere bilgi, beceri ve değerleri kazandıran bir derstir. Ancak okulda verilen bu dersin süresinin kısıtlı olması öğrencilere kazandırılmak istenilen özelliklerin davranış haline gelmesi için zaman konusunda sınırlılıklara sahiptir. Sosyal bilgiler dersine ilişkin bilgi, beceri ve değerlerin günlük yaşamda kullanılabilir hale gelmesi için okul dışında bir süreyi içeren yaz tatilleri iyi bir kaynaktır. Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler eğitimi kapsamında yaz tatillerinde planlı etkinlikler oluşturarak sosyal bilgiler dersine yönelik öğrencilerde bilgi, beceri, değer ve kazanımların geliştirilmesini sağlamaktır. Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması benimsenmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının yaz tatilinde 6. sınıfı bitiren öğrenciler ve aileleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme, gözlem, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlüğü, uygulama sürecine ilişkin video kayıtları ve geçerlilik komitesi verileri ile elde edilmiştir. Veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin yaz tatilinde sosyal bilgiler dersine ilişkin bilgi, beceri ve değerler kazandıkları ortaya çıkmıştır. Araştırmada yaz tatili süresince gerçekleştirilen sosyal bilgiler etkinlikleri katılımcılar tarafından yararlı bulunmuş ve katılımcılar etkinliklerin sürekli hale getirilmesi önerisinde bulunmuşlardır. Araştırma sonucunda araştırmaya ve uygulamaya yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social studies is a course that facilitates students' adaptation to society and provides students with knowledge, skills and values. However, the limited duration of this course, which is given at school, has limitations in terms of time for students to turn the desired characteristics into behaviours. Summer holidays, which include a period of time outside of school, are a good resource for the knowledge, skills and values related to the social studies course to become available in daily life. The aim of this study is to develop students' knowledge, skills, values and acquisitions related to social studies course by creating planned activities during summer holidays within the scope of social studies education. In this study, action research, one of the qualitative research designs, was adopted. The research was conducted with students who completed the 6th grade and their families during the summer holidays of the 2022-2023 academic year. The data of the study were obtained through semi-structured interviews, observation, researcher diary, student diary, video recordings of the implementation process and validity committee data. The data were analysed through descriptive analysis. As a result of the research, it was revealed that students gained knowledge, skills and values related to the social studies course during the summer holiday. The social studies activities carried out during the summer holiday were found useful by the participants and the participants suggested that the activities should be made continuous. As a result of the research, various suggestions for research and practice were presented.