Postpartum dönemde vücut algısının cinsel yaşam kalitesine etkisi
The effect of body perception on the quality of sexual life in the postpartum period
- Tez No: 851734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma kadınların postpartum vücut algısının cinsel yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum polikliniğinde 8 Temmuz 2022-1 Ekim 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya postpartum altıncı haftasını tamamlamış olan 199 kadın dâhil edilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Vücut Algısı Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılıma uyan ölçüm değerlerinde 'ANOVA' ve 'Tukey' test; normal dağılıma uymayan ölçüm değerlerinde 'Mann-Whitney U', 'Kruskal-Wallis H' test yöntemi ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Verilerin yorumlanmasında frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 30,96±5,79 (yıl)'dur. Araştırma sonuçlarına göre postpartum dönemdeki kadınların Vücut Algısı Ölçeği puan ortalaması 142,81±22,26 (73,0-196,0), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 73,85±19,69 (19,9-100,0)'tir. Cinsel yaşam kalitesi ölçek puanlarını kadınların yaşı (p=0,001), eğitim düzeyleri (p=0,001), çalışma durumları (p=0,016), evlilik süresi (p=0,0045), eşlerinin yaşı (p=0,003) ve eğitim düzeyi (p=0,0013), gebelik sayısı (p=0,024), fiziksel görünümden memnuniyet durumu (p=0,001), doğum sonu eşleriyle iletişimi (p=0,000), doğum sonrası haftalık cinsel ilişki sayısı (p=0,008), doğum sonrası cinsel yaşamını olumlu değerlendirme (p=0,000) ve cinsel yaşamda sorun yaşama durumu (p=0,001) etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as adescriptive and cross-sectional study to examine the effect of women's postpartum body image on their quality of sexual life. The research as conducted at Kastamonu Training and Research Hospital Gynecology outpatient clinic between 8 July 2022 and October 2022. 199 women who complated their sixth postpartum week were included in the study. Research data were collected using the Personal Information Form, Body Image Scale, and Sexual Quality of Life Scale. In the analysis of data, 'ANOVA' and 'Tukey' tests were used for measurement values that comply with normal distribution; 'Mann-Whitney U', 'Kruskal-Wallis H' test method and Bonferroni correction were used for measurement values that did not comply with normal distribution. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the data. The average age of the women participating in the research is 30.96±5.79 (years). According to the research results, the average score of the Body Image Scale of women in the postpartum period is 142.81±22.26 (73.0-196.0), and the average score of the Quality of Sexual Life Scale is 73.85±19.69 (19.9-100.0) truck. Sexual Quality of Life Scale scores were evaluated according to women's age (p=0.001), education level (p=0.001), employment status (p=0.016), marriage duration (p=0.0045), husband's age (p=0.003) and education level (p=0.0013), number of pregnancies (p=0.024), satisfaction with physical appearance (p=0.001), postpartum communication with partners (p=0.000), number of sexual intercourses per week after birth (p=0.008), after birth positive evaluation of sexual well-being (p=0.000) and problems in sexual life (p=0.001) affect the results.