Kaya malzemesinin kohezyonunun doğrudan tayininde bir deney yönteminin geliştirilmesi
A Testing method development for direct determination of the cohesion of rock material
  1. Tez No: 85178
  2. Yazar: OLGAY YARALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN GERÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Doktora Tezi KAYA MALZEMESİNİN KOHEZYONUNUN DOĞRUDAN TAYİNİNDE BİR DENEY YÖNTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ Olgay YARALI Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Hasan GERÇEK Temmuz 1999, 198 sayfa. Bu tezin amacı kaya malzemesinin kohezyonunu laboratuvarda doğrudan belirlemek üzere pratik, ucuz ve tekrarlanabilirliği yüksek bir deney yönteminin ve düzeneğinin geliştirilmesi olmuştur. Konuyla ilgili literatür araştırması, kaya malzemesinin kohezyonunu doğrudan belirlemek için yerleşmiş ve tamamen tatmin edici bir yöntemin bulunmadığını ortaya koymuştur. Karot örneklerini kullanan yöntemler arasında ikisi ön plana çıkmaktadır. Bunlar“yanal yükleme”ve“eksenel yükleme”deneyleridir. Yanal ve eksenel yükleme düzeneklerinin öncü tipleri kullanılarak laboratuvarda ön çalışmalar yapılmıştır. Donanımların parçaları ile plastik hamurdan yapılan mÖZET (devam ediyor) örneklerin etkileşimiyle ilgili gözlemlere dayanarak, eksenel yükleme deneyi ve düzeneği genişletilmiş çalışmalar için seçilmiştir. Eksenel yükleme düzneğinde deney yapılan örneklerin bünyesinde oluşan gerilmelerin çözümlemesi için üç boyutlu sonlu elemanlar programı (SAP IV) kullanılmıştır. Dört önemli mekanik büyüklüğün (normal gerilme, kesme gerilmesi, saptırıcı gerilme gereyinin ikinci değişmezi ve Lode açısı), yenilme oluşması beklenen düşey düzlem içindeki dağılımları incelenmiştir. Elastik çözümlemelerin sonuçlan, yükseklik/çap (H/D) oranı 0,5 ve 1 olan örneklerin eksenel yükleme donanımı için daha uygun olduğunu göstermiştir. H/D = 0,5 ve 1 olan homojen malzemeler (alçı ve özel beton karışımları) ve tortul kayaç örnekleri (kumtaşı, kireçtaşı, marn) üzerinde doğrudan kohezyon ve diğer laboratuvar dayanım deneyleri yapılmıştır. Tek ve üç eksenli basınç dayanımı deney verileri kullanılarak ve üç yenilme ölçütüne (Coulomb, Hoek- Brown, Sheorey ) göre, bu malzemeler için kohezyon ( c ) ve içsel sürtünme açısı (o) arasında ilişkiler belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : kaya dayanımı, laboratuvar deneyleri, kesme ( makaslama) dayanımı, kohezyon, içsel sürtünme açısı, sonlu elemanlar modellemesi, kaya dayanımı ölçütleri. Bilim Kodu: 607.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A TESTING METHOD DEVELOPMENT FOR DIRECT DETERMINATION OF THE COHESION OF ROCK MATERIAL Olgay YARALI Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor : Prof. Dr. Hasan GERÇEK July 1999, 198 pages. The objective of this thesis has been to develop a pratical, inexpensive and highly repeatable testing method and equipment for direct determination of the cohesion of rock material in the laboratory. A literature survey on the subject has revealed that there is not any established or completely satisfactory direct method for determining the cohesion of rock material. Among the methods that use rock cores, two methods stand out, i.e.“lateral loading”and“axial loading”tests. Preliminary laboratory studies have been carried out using two prototypes of axial and lateral loading set ups. Based on the observations related to the interaction of equipment parts and the specimens made of plastic dough, the axial loading tests and set up have been selected for further studies.ABSTRACT (continued) A three dimesional finite element program (i.e. SAP IV) has been used to analyze the stresses occurring within the specimens tested in the axial loading set up. The distributions of four significant mechanical quantities (i.e. normal stress, shear stress, second invariant of the deviatoric stress tensor and the Lode angle) have been studies within the vertical plane, along which failure is expected to occur. The results of elastic analyses have indicated that specimens with height to diameter (H/D) rations 0,5 - 1,0 are better suited for testing in the axial loading equipment. Direct cohsion tests and other laboratory strength tests have been performed on homogeneous materials (i.e. plaster and special concrete mixes) and sedimentary rock samples (i.e. sandstone, limestone and marl) with H/D = 0,5 and 1,0. Using the data from uniaxial and triaxial strength tests and according to three yield criteria (i.e. Coulomb, Hoek - Brown, and Sheorey), cohesion ( c ) and angle of internal friction (o) values hve ben determined for these materials. These values have been compared with those obtained or derived from the direct cohesion tests. It has been concluded that, in the direct cohesion tests employing the axial loading equipment, the specimens with H/D = 0,5 should be used. In addition, relationships have been determined among the internal strength (c,