Yüksek basınçlı hava patlamalı kazı teknolojisinin optimum uygulama koşullarının belirlenmesi
Determination of optimum application conditions of the high pressure air blasting excavation technology
  1. Tez No: 85179
  2. Yazar: NAMIK ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR V. MÜFTÜOĞLU, DOÇ. DR. NURİ A. AKÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi YÜKSEK BASINÇLI HAVA PATLATMALIKAZI TEKNOLOJİSİNİN OPTİMUM UYGULAMA KOŞULLARININ BELİRLENMESİ Namık ATALAY Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dah Tez Danışmanı : Prof. Dr. Yadigar V. MÜFTÜOĞLU Ocak 1999, 154 Sayfa Bu çalışmada öncelikle Türkiye Taşkömürleri Kurumunda uygulanan klasik dik damar kazı yöntemleri ile dünya madenciliğinde dik damar kazı yöntemleri özetlenerek, Zonguldak havzasında kullamlmakta olan YBHPK (Yüksek Basınçlı Hava Patlatmah Kazı) sitemi ve farklı uygulamaları incelenmiştir. Havzada YBHPK ile üretilen ve 5 yıllık gelecekte üretilmesi planlanan damarlar ile üretim miktarları araştırılmış ve bu damarların jeomekanik özelliklerine uygun olarak kazılabilirlik sınıflaması yapılmıştır. Üretimi yapılan ve yapılması planlanan damarların yan kayaçlarımn dayanım özellikleri tespit edilerek kazıya etkileri tartışılmıştır, daha sonra; YBHPK sisteminin ara kat madenciliğindeki iki farklı uygulaması izlenerek elde edilen bilgiler doğrultusunda en uygun pano hazırlığı ve boyutları ile topuk kayıplarının nasıl azaltılabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Karadon, Kozlu ve Üzülmez ocaklarında Büyük, Çay, KuruL Domuzcu, Akalın damarlarında yapılan üretim çalışmaları izlenmiş gözlem ve 111ÖZET (devam ediyor) deneyler sonucunda optimum verim elde etmek üzere; patlatma delik sayı ve düzenleri, kullanılacak pul kalınlıkları ve have genişlikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak; hazırlık ve üretim aşamalarında yöntemden kaynaklanan sorunlar ve çözüm önerileri sunulmuştur. Anahtar Sözcükler : Yüksek Basınçlı Hava Patlatmalı Kazı, Arakatlı Üretim Yöntemi, Dik Damar Kazı Mekanizasyonu. Bilim Kodu: 607.01.03ABSTRACT M. Sc Thesis DETERMINATION OF OPTIMUM APPLICATION CONDITIONS OF THE HIGH PRESSURE ADA-BLASTING EXCAVATION TECHNOLOGY Namık ATALAY Zonguldak Karaelmas Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Yadigar V. MÜFTÜOĞLU January 1999, 154 pages. In this work, first of all, steep seam excavation methods which are employed in the Turkish Hardcoal Enterprises and worldwide used steep seam excavation methods are summarised and the YBHPK (High Pressure Air-Blasting Excavation) system used in the Zonguldak basin and its different applications are reviewed. Production quantities of the coal seams exploited by the YBHPK system and the next 5 years production schedule of the coal seams are investigated and the excavation classification according to the geomechanical properties of these coal seams is made. Strength properties of the produced and planned to be produced coal seams and their coal measure rocks are determined and their effects to excavation are discussed. Following this, two different applications of the YBHPK system in the sub-level mining are observed, based on the obtained information, appropriate panel development and dimensioning with
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc Thesis DETERMINATION OF OPTIMUM APPLICATION CONDITIONS OF THE HIGH PRESSURE ADA-BLASTING EXCAVATION TECHNOLOGY Namık ATALAY Zonguldak Karaelmas Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Yadigar V. MÜFTÜO?LU January 1999, 154 pages. In this work, first of all, steep seam excavation methods which are employed in the Turkish Hardcoal Enterprises and worldwide used steep seam excavation methods are summarised and the YBHPK (High Pressure Air-Blasting Excavation) system used in the Zonguldak basin and its different applications are reviewed. Production quantities of the coal seams exploited by the YBHPK system and the next 5 years production schedule of the coal seams are investigated and the excavation classification according to the geomechanical properties of these coal seams is made. Strength properties of the produced and planned to be produced coal seams and their coal measure rocks are determined and their effects to excavation are discussed. Following this, two different applications of the YBHPK system in the sub-level mining are observed, based on the obtained information, appropriate panel development and dimensioning withABSTRACT (continued) regard to minimizing pillar losses are aimed to be defined. The production activities in Büyük, Çay, Kurul, Domuzcu and Akalın seams in Karadon, Kozlu and Üzülmez collieries are observed; based on the results of tests and surveys the number and layout of blastholes, thickness of shear discs and width of working slices are tried to be determined. Finally, the problems of the system associated with the development and production phases and solutions proposals are presented. Key Words : High Pressure Air-Blasting Excavation, Steep Seam Mechanization, Sub-Level Production Method Science Code: 607.01.03 VI