Edremit ilçesi ilkokul çocuklarında Enterobius vermicularis enfeksiyonları ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Enterobius vermicularis infections and risk factors in primary school children in Edremit district
  1. Tez No: 851811
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖNK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKREMİN ÖZKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Enterobius vermicularis küresel olarak görülen helmintik nematod parazittir. Kalabalık ortamlarda yaygın olup tüm bireylerin yaşam kalitesini etkilemektedir. Türkiye'nin batısında ve nüfus hareketliliğinin yaşandığı yöresi Balıkesir İli Edremit ilçesinde bulunan ilkokul çocuklarında Enterobius vermicularis enfeksiyonları ve bu parazitin görülmesinde etkili olan risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 11 ilkokul ve 424 öğrenciden selofan bant preparatları hazırlanmış ve anket formu uygulanmıştır. Çalışma materyalini oluşturan 424 öğrenciden 218'i (%51,3) kız ve 206'sı (%48,5) ise erkek çocuklardan oluşmuştur. Selofan bant yöntemiyle hazırlanan preparatlar E. vermicularis yumurtaları yönünden mikroskobik olarak incelenmiştir. Araştırmada; ilkokul çocuklarında E. vermicularis prevalansı %6,13 (26/424) oranında tespit edilmiştir. Okulların %45,46'sında (5/11) parazit saptanmış olup, okullarda yaygınlığı %2,99 ile %12,12 arasında değişmiştir. Enterobiasis kızlarda %5,50 (12/218), erkeklerde %6,80 (14/206) olarak belirlenmiştir (P>0,05). Parazitin yaygınlığı; 2.sınıflardaki öğrencilerde (%11,11) ve 8 yaş grubundaki çocuklarda (%12,87) daha yüksek bulunmuştur (P0,05). Enterobius vermicularis enfeksiyonu epidemiyolojisinde etkili olan risk faktörlerinden anne çalışma durumu, konut özelliği ve evde bulunan birey sayısının parazitin görülme durumunda farklılık göstermediği saptanmıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Enterobius vermicularis is a global helminthic nematode parasite. It is common in crowded environments and affects the quality of life of all individuals. It was aimed to evaluate E. vermicularis infections and the risk factors that are effective in the occurrence of this parasite in primary school children in the Edremit district of Balıkesir Province, in the west of Turkey and where population mobility is experienced. For this purpose, cellophane tape preparations were prepared from 11 primary schools and 424 students and a questionnaire form was applied. Of the 424 students, 218 (51.3%) were girls and 206 (48.5%) were boys. The preparations prepared by cellophane tape method were examined microscopically for E. vermicularis eggs. In the study, the prevalence of E. vermicularis in primary school children was found to be 6.13% (26/424). The parasite was detected in 45.46% (5/11) of the schools and its prevalence varied between 2.99% and 12.12%. Enterobiasis was determined as 5.50% (12/218) in girls and 6.80% (14/206) in boys (P>0,05). The prevalence of the parasite was higher in 2nd grade students (11.11%) and 8-year-old children (12.87%) (P0,05). Among the risk factors that are effective in the epidemiology of E. vermicularis infection, maternal employment status, housing characteristics and the number of individuals in the household did not show any difference in the incidence of the parasite (P>0,05).