Edremit ilçesi yerel halkının turizm gelişimine yönelik algısı
The perception of local people of Edremit district towards tourism development
- Tez No: 551986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ECE ÖNCÜER ÇİVİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Turizm sektöründe en önemli faktör, insandır. İnsan faktörünün çeşitli şekillerde aktif rol oynadığı turizm faaliyetleri küçükten büyüğe her destinasyonda var olabilmekle beraber; bunun ön koşulu bu destinasyonlardaki turizm çekiciliklerinin gücüdür. Turizmin etkileri ise bu güç neticesinde ortaya çıkan unsur olarak kaşımıza çıkmaktadır. Sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel olarak gruplandırabileceğimiz bu etkiler olumlu ve olumsuz olarak ortaya çıkmakla beraber, destinasyonda yaşayan yerel halkı çeşitli şekillerde etkilemektedir. Farklı demografik özelliklere sahip olan yerel halkın, farklı şekillerde bu etkileri algılaması hem bireysel olarak bu ilişkilerin turizm gelişimine verdikleri desteği yönlendirmekte hem de yerel halk olarak düşünüldüğünde destinasyondaki turizmin geleceğini şekillendirmektedir. Edremit ilçesinde yaşayan yerel halkın turizmin sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel etkilerini algılama şekilleri ve demografik özelliklerine ek olarak turizm gelişimine verdikleri destek Mann-Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon Analizi ile ölçümlenmiştir. Kolayda örnekleme yoluyla seçilen 426 kişiden 416'sına yapılan analizler sonucunda turizmin olumlu ve olumsuz sosyo-kültürel, ekonomik ve çevresel etkilerini algılamaları ile yerel halkın demografik özellikleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yerel halkın turizm gelişimine verdiği destek ile demografik özellikleri arasında da anlamlı farklılıklar tespit edilirken; turizm gelişimine verilen destek ile turizmin olumlu gelişim etkilerini algılamaları arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the tourism sector, people come out as the most important factor. The tourism activities in which the human factor plays an active role in various forms can exist in every destination from small to large; the precondition for this is the power of tourism attractiveness in these destinations. Tourism impacts are emerging as a result of this power. These effects, which we can classify as socio-cultural, economical and environmental, are positively and negatively affecting the local people of destination in various forms. Perception of these effects in different forms by the local people with different demographic characteristics not only guides the support given by these individuals to tourism development but also shapes the future of tourism in the destination when they are considered as a local people. In addition to the local people's perception of socio-cultural, economic and environmental effects of Tourism, their support to tourism development was measured by Mann-Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman correlation analysis. As a result of the analysis of 426 people 416 selected by convenience sampling, significant differences were found between the perception of tourism positive and negative socio-cultural, economic and environmental effects and the demographic characteristics of local people. Significant differences were found between the support of the local people for tourism development and their demographic characteristics; it was concluded that there was a meaningful relationship between the support given to tourism development and the perceptions of tourism positive development effects.