Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve olumsuz yaşam deneyimlerinin çocuğa yönelik disiplin uygulamalarına etkisi
The impact of gender inequality and adverse life experiences on childhood disciplinary practices
  1. Tez No: 851822
  2. Yazar: DÖNDÜ NİLAY PENEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ULUKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çocuğa yönelik kötü muamele ve olumsuz yaşam deneyimlerinin etkileri yaşam boyu devam eder ve nesiller arasında aktarılır. Bu çalışmada annelerin disiplin uygulamaları konusundaki görüşleri, tutumları, çocukluk çağı olumsuz yaşam deneyimlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine bakış açılarının disiplin uygulamalarına olan etkisi ve olumsuz yaşam deneyimlerinin toplumsal cinsiyet eşitliğine bakış açışına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Kağızman Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine ayaktan başvuran veya pediatri servisinde 1-12 yaş aralığındaki çocuğu yatmakta olan 219 anne katılmıştır. Araştırma annelerin çocukluk çağı olumsuz yaşam deneyimleri ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine bakış açıları ile çocuklarına yönelik disiplin uygulamaları arasında bir ilişki olup olmadığının incelendiği analitik tipte bir çalışmadır. Annelerin Olumsuz yaşam deneyimlerini belirlemek için 'The Adverse Childhood Expriences Questionnaire'den adapte edilen Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşam Deneyimleri soru formu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine olan bakış açılarını değerlendirmek için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ölçeği ve disiplin uygulamalarını değerlendirmek için Disiplin Standartları Anketi kullanılmıştır. Sonuç olarak çocuk sayısı fazla olan, geniş ailede ve hane içerisinde başka çocuk yaşayan annelerin disiplin skorlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çocukluk çağında fiziksel istismara, fiziksel ve duygusal ihmale, aile içi işlev bozukluklarına maruz kalan annelerin disiplin skorları daha yüksek bulunmuştur. Annelerin çocukluk çağında cinsel istismara uğramış olmalarının kendi çocuklarına uyguladıkları disiplin üzerine etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca fiziksel ihmale, fiziksel ve duygusal istismara uğrayan annelerin toplumsal cinsiyet eşitliği puanlarının diğer annelerden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliği puanları yüksek olan annelerin de disiplin skorlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The effects of child maltreatment and negative life experiences persist throughout life and are transmitted across generations. This study aims to determine the impact of mothers' disciplinary practices, attitudes, childhood negative life experiences, and perspectives on gender inequality on disciplinary practices, as well as the influence of negative life experiences on perspectives on gender equality. A total of 219 mothers, whose children between the ages of 1 and 12 either visited the outpatient clinic of the Kağızman State Hospital's Department of Pediatrics or were hospitalized, participated in the study. The research is an analytical study that examines whether there is a relationship between mothers' childhood negative life experiences and their perspectives on gender inequality, and the disciplinary practices they apply to their children. To identify mothers' adverse life experiences, the Childhood Adverse Experiences questionnaire, adapted from 'The Adverse Childhood Experiences Questionnaire,' was utilized. The study also employed the Gender Equality Scale to assess their perspectives on gender inequality and the Discipline Standards Questionnaire to evaluate disciplinary practices. As a result, it was determined that mothers with a higher number of children, those from larger families, and those living with other children in the household had higher discipline scores. Mothers who experienced physical abuse, physical and emotional neglect, and dysfunctional family dynamics during their childhood exhibited higher discipline scores. It was found that mothers who experienced sexual abuse during their own childhood did not demonstrate any significant impact on the discipline they apply to their children. Additionally, it was observed that mothers who experienced physical neglect and physical and emotional abuse had higher gender equality scores compared to other mothers. Furthermore, mothers with higher scores on gender equality also had significantly higher discipline scores.