Sıçanlarda erken dönemde tartrazine maruziyetin mikrobiyota üzerine etkisi
The effect of tartrazine exposure on microbiota during early periods of life
- Tez No: 851897
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gıda katkı maddeleri, tüm dünyada yaygın olarak besin endüstrisinde kullanılmaktadır. Limon sarısı rengi vermek için kullanılan bir azo boya olan tartrazin de alkolsüz içecekler, cips, hazır puding, bal, turşu, sakız, hardal, jelatin ve fırınlanmış ürünlerin renklendirilmesinde sıklıkla tercih edilen bir gıda katkı maddesidir. Alerji, astım, deri kızarıklıkları, hiperaktivite ve migrene sebep olması gerekçesiyle bazı ülkelerde kullanımı yasaklanan tartrazinin, Türkiye ve diğer pek çok ülkede kullanımı halen devam etmektedir. Gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere besin yoluyla gastrointestinal sisteme alınan pek çok organik ve inorganik ögenin intestinal floranın şekillenmesinde etkileri olabileceği güncel literatürde çokça tartışılmıştır. Çocukların diyetinde yaygın olarak bulunabilen tüketime hazır besinlerde tartrazinin bulunabildiği bilinmektedir. Bu sebeplerle tartrazinin, peripubertal dönemde intestinal florayı şekillendirmede etken bir değişken olabileceği ve hastalıklarla ilişkisi daha önceki çalışmalarda gösterilen bakteri suşlarının artışında rol oynayabileceği düşünülmüştür. Bu hipotezi test etmek amacıyla 6 haftalık 16 erkek, 16 dişi toplamda 32 adet Wistar albino sıçan, tartrazin grubu ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Erişkin çağa kadar standart pellet diyeti veya 7,5 mg/kg vücut ağırlığı/gün tartrazin ilave edilmiş su ve standart pellet diyeti ile ad libitum beslenen sıçanlardan 12 hafta boyunca haftada bir kez dışkı örneği toplanmış ve vücut ağırlığı değişimleri haftalık olarak takip edilmiştir. Tartrazinin sıçanlara verilmesi sonrasında sindirim sistemi mikrobiyotasında meydana gelen değişimler, yeni nesil dizileme tekniği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food additives are widely used in the food industry all over the world. Tartrazine, an azo dye used to give a lemon yellow color, is a frequently preferred food additive for coloring soft drinks, chips, instant pudding, honey, pickles, chewing gum, mustard, gelatin and baked goods. Tartrazine has been banned in some countries for causing allergies, asthma, skin rashes, hyperactivity and migraines, but is still used in Turkey and many other countries. It has been widely discussed in the current literature that many organic and inorganic elements taken into the gastrointestinal tract through food, including food additives, may have effects on the shaping of intestinal flora. It is known that tartrazine may be present in ready-to-eat foods that are commonly found in the diet of children. For these reasons, it has been hypothesized that tartrazine may be an active variable in shaping the intestinal flora in the peripubertal period and may play a role in the increase of bacterial strains whose association with diseases has been shown in previous studies. In order to test this hypothesis, 32 Wistar albino rats, 16 male and 16 female, 6 weeks old, were divided into two groups as tartrazine group and control group. Fecal samples were collected once a week for 12 weeks from rats fed ad libitum with standard pellet diet or 7.5 mg/kg body weight/day tartrazine supplemented water and standard pellet diet until adulthood and body weight changes were monitored weekly. Changes in the microbiota of the digestive tract after administration of tartrazine to rats were analyzed by next generation sequencing technique.