Sivil patlayıcı maddelerle çalışmalarda riskler ve risklerin değerlendirilmesi
Risks and risk assessment in working with civilian explosives
  1. Tez No: 852026
  2. Yazar: ÖZGE GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Katı, sıvı veya gaz fazda bulunabilen, bir veya daha çok kimyasal maddeden oluşan ve ısı, darbe, sürtünme gibi dış etkenlerin etkisiyle hızla tepkimeye girebilen maddelere patlayıcı madde denir. Patlayıcı maddeler askeri ve sivil olarak iki ayrı amaçla kullanılmaktadır. Sivil patlayıcılar hammadde temini, madencilik, temel kazı çalışmaları, tünel ve kanal yapımı, inşaat projeleri, yıkım çalışmaları, ulaşım projeleri, HES projeleri, sismik arama faaliyetleri gibi çalışmalarda kullanılmaktadır. Sivil patlayıcı maddeler nitrogliserin ve amonyum nitrat esaslıdırlar. ANFO, emülsiyon patlayıcılar, slurry patlayıcılar ve dinamitler sivil patlayıcı maddelerdir. Sivil patlayıcı maddeler ile çalışmalarda dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Sürecin her basamağında ayrı tehlikeler ve tehlikelerin neden olacağı riskler bulunmaktadır. Sürecin tamamının incelenip risklerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için sivil patlayıcı maddelerin yoğunlukla kullanıldığı maden sektörü seçilmiş olup bir yeraltı maden işletmesinin çalışma sahasında incelemeler yapılmıştır. Sivil patlayıcı maddelerin işletme içerisine kabulü, yeraltına indirilmesi, araçtan depoya nakli, depolama şartları, depodan kullanıma taşınması, kullanım aşaması, patlatma çalışması, hurda patlayıcıların imha edilmesi, acil durum gibi basamaklarda oluşabilecek tehlikeler ve riskler Fine Kinney risk değerlendirme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Hali hazırda işletmenin önlem almış olduğu riskler de değerlendirme içerisinde ölçeklendirilmiştir. Sivil patlayıcı maddeler ile çalışmalarda risklerin minimalize edilebilmesi amacıyla proaktif çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Substances that can exist in solid, liquid or gas phase, consist of one or more chemical substances and can react rapidly under the influence of external factors such as heat, impact and friction are called explosives. Explosives are used for two separate purposes: military and civilian. Civilian explosives are used in works such as raw material supply, mining, foundation excavations, tunnel and canal construction, construction projects, demolition works, transportation projects, hydropower projects, and seismic exploration activities. Civilian explosives are based on nitroglycerin or ammonium nitrate. ANFO, emulsion explosives, slurry explosives and dynamites are civilian explosives. There are many issues to consider when working with civilian explosives. At each stage of the process, there are different hazards and risks caused by hazards. The entire process needs to be examined and risks assessed. For this purpose, the mining sector where civilian explosives are used extensively was selected and examinations were carried out in the working area of an underground mining operation. The hazards and risks that may occur in steps such as acceptance of civilian explosives into the facility, taking them underground, transportation from the vehicle to the warehouse, storage conditions, transportation from the warehouse to use, use phase, blasting work, disposal of scrap explosives, emergency situation were evaluated with the Fine Kinney risk assessment method. The risks for which the business has already taken precautions are also scaled in the evaluation. Proactive solution suggestions have been presented in order to minimize the risks in working with civilian explosives.