Palate postoperatıve problems score (PPOPS) anketinin Türkçe geçerleme çalışması yapılarak damak cerrahisi yapılan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who underwent palate surgery by conducting a Turkish validation study of the palate postoperative problems score (PPOPS)questionnaire
- Tez No: 852065
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ORHAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS) hastalarında en sık cerrahi girişim damağa yapılmaktadır. Cerrahi yapılan hastaların postop cerrahi işleme bağlı şikayetleri olabilmektedir. Bu şikayetlerin ayrıntılı dökümante edilebildiği standart bir“Palate postoperative problems score (PPOPS)”anketi Rashwan ve ark. tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak PPOPS anketinin Türkçe dil geçerleme çalışması yapıldı. Daha sonra PPOPS anketi Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirlik çalışmasına geçildi. Üç hasta grubu çalışmaya dahil edildi. Damak cerrahisinin erken dönem sonuçlarını değerlendirmek için 2021-2023 yıllarında Pamukkale Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği'ne horlama, tanıklı apne ve gün içinde uyuklama şikayetleri olan, fizik muayene ile PSG testi sonrasında obstrüktif uyku apne hastalığı veya basit horlama tanısı ile damak cerrahisi yapılan, araştırmaya katılmayı kabul eden hastaların sonuçları değerlendirildi. OSAS nedeniyle damak cerrahisi yapılan hastalara postop erken dönemde 1, 3 ve 6. aylarda hastalarla birebir görüşülerek PPOPS anketi doldurtuldu. Ayrıca bu hastalara preop, postop 1. ve 3. ayda Epworth ölçeği, horlama sıklığı ve şiddeti bakıldı. Hastaların preop ve postop 3. Aydaki AHI, minimum oksijen satürasyonu, VKI değerleri kaydedildi. Bu grupta cerrahi başarı ve damak cerrahisinin PPOPS anketinin sonuçları değerlendirildi. Ayrıca sıklıkla OSAS cerrahisinde ek olarak yapılan“tonsillektomi”nin ve OSAS hastalarında sıklıkla damağa yapılan bir işlem olan“RF”işleminin PPOPS anketi ile değerlendirmek için, bu işlemlerin yapıldığı hastalara 1. ve 3. ayda PPOPS doldurttuk. OSAS cerrahisi geçiren hastaların uzun dönemde PPOPS anketine cevaplarını incelemek için de en az üç yıl ve daha öncesi OSAS cerrahisi geçiren hastalara da anket doldurtuldu. Tekrarlayan ölçümlerin sonuçlarına göre anket puanın düşmesi ve bu puan düşüşünün istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmuştur. Ayrıca 3 yıl ve daha önce damak cerrahisi geçiren hastalarda da çeşitli şikayetler mevcut olup, PPOPS anketiyle saptanabilmiştir. Bu sonuçlar PPOPS anketi Türkçe versiyonunun geçerli olduğunu göstermiştir. Ancak damak cerrahisine sıklıkla eklenen tonsillektomi işleminde de PPOPS anketiyle değişim saptanmıştır. Bu nedenle damak cerrahisine ek olarak tonsillektomi de yapılan hastalarda“tonsillektomi”işleminin PPOPS anket sonuçlarını etkileyebileceği göz önüne alınmalıdır. Damağa yapılan RF işlemi de PPOPS anket sonuçlarında değişikliği göstermektedir. Damağa yapılan RF işlemi ve benzeri işlemler için kullanılacak PPOPS anket sonuçları ilerde yapılacak çalışmalarda araştırılmalıdır Çalışmamızda Cronbach alfa ile güvenilirlik ölçtük ve 0,708 değerini bulduk. Bu da Türkçe versiyonunun güvenilir olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada Türkçe geçerleme çalışması yapılmış olan PPOPS anketi Türkçe versiyonu damak cerrahilerinin sebep olduğu şikayetlerin postop erken ve geç dönemde izlenmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), the most common surgical intervention is performed on the palate. Patients who undergo surgery may have complaints related to the postoperative surgical procedure. A standard“Palate postoperative problems score (PPOPS)”questionnaire, in which these complaints can be documented in detail, was developed by Rashwan et al. First, a Turkish language validation study of the PPOPS survey was conducted. Then, the validity and reliability study of the Turkish version of the PPOPS survey was carried out. Three patient groups were included in the study. To evaluate the early results of palate surgery, patients with complaints of snoring, witnessed apnea and daytime sleepiness were admitted to Pamukkale University Ear Nose and Throat Polyclinic between 2021 and 2023, and patients who underwent palate surgery with the diagnosis of obstructive sleep apnea disease or simple snoring after physical examination and PSG test were included in the study. The results of the patients who agreed to participate were evaluated. Patients who underwent palate surgery due to OSAS were interviewed individually and filled out the PPOPS questionnaire in the early postoperative period, at 1, 3 and 6 months. In addition, the Epworth scale, snoring frequency and severity were examined in these patients preoperatively, 1st and 3rd months postoperatively. AHI, minimum oxygen saturation and VKI values of the patients in the preoperative and postoperative 3rd month were recorded. Surgical success and the results of the PPOPS survey of palate surgery were evaluated in this group. In addition, in order to evaluate tonsillectomy, which is often performed as an adjunct to OSAS surgery, and RF procedure, which is a procedure frequently performed on the palate in OSAS patients, with the PPOPS questionnaire, we had the patients who underwent these procedures fill out the PPOPS at the 1st and 3rd months. In order to examine the long-term responses of patients who had OSAS surgery to the PPOPS questionnaire, patients who had OSAS surgery at least three years ago also filled out the questionnaire. According to the results of repeated measurements, the decrease in the survey score and the statistical significance of this score decrease indicate that there are various complaints in patients who have undergone palate surgery three years ago and can be detected with the PPOPS survey. These data showed that the Turkish version of the PPOPS survey was valid. However, a change in the tonsillectomy procedure, which is frequently added to palate surgery, was also detected with the PPOPS survey. Therefore, it should be taken into consideration that the“tonsillectomy”procedure may affect the PPOPS survey results in patients who also underwent tonsillectomy in addition to palate surgery. RF treatment applied to the palate shows a change in the PPOPS survey results. PPOPS survey results for RF surgery to the palate and similar procedures should be investigated in future studies. In our study, we measured reliability with Cronbach's alpha and found the value to be 0.708. This shows that its Turkish validation is reliable. The Turkish version of the PPOPS questionnaire, which was validated in Turkish in this study, can be used to monitor complaints caused by palate surgeries in the early and late postoperative periods.