Adölesanların depresif semptom ve yaşam kalitesi düzeylerinin internet bağımlılığı ile ilişkisi
The relationship of depressive symptoms and quality of life levels with i̇nternet addiction in adolescents
- Tez No: 852079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKTAŞ BAJALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, adölesanlarda görülen depresif semptom, yaşam kalitesi ve dijital ekran kullanım sürelerinin internet bağımlılığı ile ilişkileri değerlendirmek amacıyla kesitsel-ilişki arayıcı araştırma tipinde planlanmıştır. İstanbul'un Başakşehir ilçesinde eğitim veren Ortaokullarda, Şubat-Mayıs 2023 tarihleri arasında yapılan çalışmanın evrenini, 750 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemi Power yöntemi ile minimum 254 bulunarak Tabakalı Rastgele örneklem seçimi ile gönüllü 278 öğrenci ile yapılmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Young İnternet Bağımlılık Testi-Kısa Form”,“Çocuklar için Epidemiyolojik Çalışmalar Merkezi Depresyon Ölçeği”ve“KIDSCREEN-10 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile toplanmış ve SPSS Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Adölesanların %65,8'inin kendine ait cep telefonu olduğu ve evlerinde %62,9'unun dijital cihazı olduğu bulunmuştur. Günlük toplam dijital ekran kullanım ortalamalarının 10,57±7,46 saat olduğu ve günlük dijital ekran kullanım süresi artan adölesanların depresyon puanları ile internet bağımlılık puanlarının arttığı fakat yaşam kalitesi puanlarının azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a cross-sectional correlational study to evaluate the relationship between depressive symptoms, health-related quality of life and digital screen usage time with internet addiction in adolescents. The population of the study, which was conducted between February and May 2023 in secondary schools in Başakşehir district of Istanbul, consisted of 750 students. The sample of the study was made with 278 students who volunteered with stratified random sampling with a minimum of 254 with the Power method. The data were collected with“Personal Information Form”,“Young Internet Addiction Test-Short Form”,“Center for Epidemiological Studies for Children Depression Scale”and“KIDSCREEN-10 Quality of Life Scale”and analyzed using SPSS Windows 25.0 program. It was found that 65.8% of the adolescents had their own mobile phones and 62.9% of them had digital devices at home. It was found that the average daily total digital screen usage was 10.57±7.46 hours and the depression scores and internet addiction scores of adolescents whose daily digital screen usage time increased increased, but their quality of life scores decreased.