Does Drone Warfare Increase The Efficiency of State's Capacity in Counter-Insurgency: The Case of Turkey
Dron Savaşı Kontgerillada Devlet Kapasitesinin Verimliliğini Artırır mı: Türkiye Örneği
- Tez No: 852122
- Danışmanlar: PROF. DR. AZAR GAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tel Aviv Üniversitesi (Tel Aviv University)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı, öncelikle“devlet kapasite teorisi ile bağlantılı olarak insansız hava aracı savaşı devletin kontrgerilla çabalarını etkiler mi?”ve“drone savaşı, düzenli kuvvetler karşısında gerilla savaşının göreli avantajına meydan okur mu?”sorusunun cevabını aramaktır. Hipotezi kanıtlamak için alınan en iyi örnek üzerinde, Türkiye, değerlendiren açıklayıcı bir araştırmadır. Bu araştırmanın hipotezi, devletlerin, Türkiye örneğinde olduğu gibi, daha az maliyetli ve uzun savaş durumları için sürdürülebilir olan başarılı drone operasyonları gerçekleştirerek COIN operasyonlarının etkinliğini artırabileceğidir. Düzensiz savaş, vur-kaç taktiklerini kullanarak düzenli askeri birlikleri zayıflatmayı ve savaşı onlar için pahalı hale getirmeyi amaçlar. Dolayısıyla drone savaşı, ileri düzey teknolojik bilgi birikimi ve üretim kapasitesi gerektirmesi ve diğer hava operasyonlarına göre daha az maliyetli olması nedeniyle bu avantajı devletlerin lehine çevirmiştir. Başka bir hipotez, drone savaşının devletin askeri kapasitesini arttırdığı ve bunun sonucu olarak terör olaylarını azaltacağıdır. Bu çalışmanın ana sonucu, insansız hava aracı (İHA) savaşının Türkiye'nin COIN operasyonlarındaki insan kayıplarını PKK'ya kıyasla azalttığı ve İHA savaşının kırsal alanlarda hem sivillere hem de güvenlik güçlerine yönelik terör eylemlerinin belini büktüğünü göstermesiydi. Bir başka bulgu, sınır devriyesinin bölgelere sızan terörist unsurları tespit etmek için çok önemli olduğunu ve insansız hava araçlarının düzenli hava operasyonlarına en son teknolojik ekipman ve az masraflı çözümler sağlayarak sınır kontrol görevlerinin etkinliğini artırdığını kanıtlıyor. İHA savaşı, hava operasyonlarının maliyetini düşürerek ve bunları engebeli arazilerde hızlı ve etkili bir şekilde kullanabilmeyi sağlayarak, gerilla (vur-kaç) taktiklerinin normal birliklere göre avantajına ket vurmuştur. Bununla birlikte, bu çalışma; kamuya açıklanmış ilgili verilerin eksikliği nedeniyle, isyan bastırmada insansız hava aracı savaşının gerçek etkinliğini ve devletin askeri kapasitesini ölçmeye matuf kesin sonuçları sunmak için yeterli istatistiksel veri sağlamamaktadır. Bu nedenle, bu araştırma esas olarak, İHA'ların düzensiz kuvvetlere karşı yeteneklerinin neler olduğuna dair bir fikir vermek için her iki tarafın olaylarını ve tepkilerini yorumlayarak mevcut verileri açıklamaya odaklanmıştır. Ayrıca, sadece bir tarafın İHA gücünü elinde tuttuğunu ve tehdidi azaltmak için serbestçe kullandığını, diğer tarafın ise yeterli karşı önlem eksikliğinden muzdarip olduğunu da dikkate getirdim. Ancak insansız hava aracı savaşının gerçek potansiyeli, her iki tarafın da aynı insansız hava aracı kapasitesine sahip olması üzerinden kanıtlanmalıdır/kanıtlanacaktır. Bu araştırma, soruları açıklamak için vaka çalışması ve devlet kapasitesi teorisini kullanır. Bu araştırma, İHA savaşı ve kontrgerilla operasyonları ile ilgili mevcut sınırlı istatistikler sağlaması ve bunları ana argümanı desteklemek için kullanması nedeniyle bir bakıma betimsel bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Summary The purpose of this study is primarily after the question of“does drone warfare affect the state's counterinsurgency efforts in relation with the state capacity theory”and“does drone warfare challenge the guerrilla warfare's relative advantage against regular forces”. It is an explanatory research that evaluated a case study, Turkey, which is taken to be a best example to prove the hypothesis. The hypothesis of this research is that states can increase the efficiency of the COIN operations, as in the case of Turkey, by conducting successful drone operation which is less costly and sustainable for long war situations. The irregular warfare aims to weaken the regular military units by using the hit and run tactics and making the war expensive for them. Therefore, drone warfare overturned this advantage in favor of states by requiring advanced sophisticated technological know-how and manufacturing capacity and by being less costly comparing to other aerial operations. Another hypothesis is that drone warfare increases the state's military capacity that will eventually reduce the terrorist events. The major conclusion to this study was that drone warfare reduced the fatalities of Turkey's COIN operations comparing to PKK and showing that drone warfare crippled the terror campaign against both civilians and security forces in rural areas. Another finding proves that border patrol is crucial to detect terrorist elements infiltrating the territories and drones increased the efficiency of border control duties by providing latest technological equipment and affordable solutions to regular air operations. Drone warfare has undermined the advantage of guerrilla hit-and-run tactics over regular troops by reducing the cost of air operations and being able to use them quickly and effectively in rugged terrains. However this study does not provide sufficient statistical data to prove exact results to measure true efficiency of drone warfare in counterinsurgency and state's military capacity due to lack of publicly released related data. Therefore this research mainly focused on explaining the existing data through interpreting the events and reactions of both sides to give a glimpse of what are the abilities of drones against irregular forces. I also pointed out the fact that only one side holds the drone power and freely using to diminish the threat while the other side has suffered from the lack of an adequate counter-measure. But actual potential of drone warfare must/will be proved over both sides having the same drone capacity. This research uses the case study and state capacity theory to explain the questions. This research is, in a way, a descriptive research since it provides the available statistics related to drone warfare and COIN operations and uses them to support the main argument.