Bor bileşiklerinin kanatlı patojenleri üzerindeki antimikrobiyal etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the anti-bacterial efficiencies of boron compounds on some poultry pathogens
  1. Tez No: 852136
  2. Yazar: DUNYA ALKHAZRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SAREYYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bor bileşiklerinin çeşitli kanatlı patojenlerine karşı anti-bakteriyel aktivite sergilediği bulunmuştur, bor bileşiklerinin anti-bakteriyel aktivitesi, hücre zarını bozma ve bakterilerdeki temel metabolik süreçlere müdahale etme yeteneklerine bağlanmaktadır. Bu da bakteriyel üremenin engellenmesine ve nihayetinde kanatlı hayvanlarda patojen yükünün azalmasına yol açabilir. Bu tezde, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Bağdat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kültür Koleksiyonundan elde edilen kanatlı kökenli 150 izolat kullanılmış ve suşlar çalışmaya kadar -80°C'de saklanmıştır. Escherichia coli, Campylobacter jejuni subsp. jejuni, Pasteurella multocida, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus Salmonella Typhimurium, Enteritidis, Salmonel Infantis yerel izolatlarla karşılaştırılan standart suşlar olarak kullanıldı. Bakteri izolatlarını üretmek için ilk olarak koyun kanlı agar kullanıldı. Bunun dışında üretilmek istenen etkene göre MacConkey agar, Mannitol tuz agarı, Salmonella-Shigella agar, ve Listeria agar'dan faydalanıldı. Bu besiyerlerindeki bakteri kolonilerinin identifikasyonunda üreyen bakterilerin morfolojik özellikleri ve biyokimyasal test sonuçları kullanıldı. Borik asit bileşiklerinin test edilen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivite sonuçları, borik asidin MIC'leri (61,8- 30,9 -15,4 mg/ml) ve DoT (412,206,103) arasında değişti. Lokal izolatlarda 1,9 mg/ml'lik borik asit konsantrasyonu çoğu bakteri izolatının üremesini %75 (3/4) oranında inhibe ederken, 51,5 mg/ml'lik DOT konsantrasyonu bakteri izolatlarının üremesini %50 (2/4) oranında inhibe etmiştir, ayrıca lokal mantarlarda borik asit konsantrasyonu 0.9 mg/ml çoğu mantar izolatının üremesini %50 oranında (2/4) engellerken, 15,4 mg/ml'lik borik asit konsantrasyonu standart izolatların üremesini %50 oranında (6/12) ve DOT 25,7 mg/ml izolatların üremesini %41,6 oranında (5/12) engellemiştir. Bileşiklerden 51,5 mg/ml'lik DOT konsantrasyonu çoğu yerel izolatın üremesini engellerken, standart izolatlarda DOT 12,8 mg/ml konsantrasyonu çoğu izolatın üremesini engellemiştir. ITS ve 16S rRNA genleri PCR tekniği kullanılarak çoğaltılmış ve sekanslama için Macrogen Company Korea'ya gönderilmiştir. Yerel izolatlar NCBI'daki (National Center Biotechnologi Institute)sadece %99 uyumlu iken, tüm standart izolatlar %100 uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
Boron compounds have been found to exhibit anti-bacterial activity against various poultry pathogens, the anti-bacterial activity of boron compounds is attributed to their ability to disrupt the cell membrane and interfere with essential metabolic processes in bacteria. This can lead to the inhibition of bacterial growth and ultimately, the reduction of pathogen load in poultry. In this study, 150 isolates of poultry origin, obtained from the culture collection of Ankara University Faculty of Veterinary Medicine, Department of Microbiology and Baghdad University Facuity of Veterinary Medicine, were used strains were stored at -80°C until study. Escherichia coli, Campylobacter jejuni subsp. jejuni, Pasteurella multocida, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus , Salmonella Typhimurium, Salmonella Enteritidis, Salmonella Infantis were used as the standard strains compared with local isolates. MacConkey agar was initially used to cultivate bacterial isolates. Mannitol salt agar, Salmonella-Shigella agar , blood agar and Listeria agar is based on the morphological characteristics of the bacterial colonies on those media. To describe isolates, a number of biochemical assays were carried out. The results of antimicrobial activity in MIC exhibited by the anti-bacterial against tested bacteria were MICs of boric acid ranged at (61.8- 30.9 -15.4 mg/ml), and DoT at (412,206,103). In local isolate the concentration of boric acid 1.9 mg/ml was inhibiting the growth of most bacterial isolates in percent of 75% (3/4), while DOT the concentration 51.5 mg/ml was inhibiting the growth of bacterial isolates in percent of 50% (2/4), also local fungi the concentration of boric acid 0.9 mg/ml was inhibiting the growth of most fungus isolates in percent of 50% (2/4), while standard isolate the concentration of boric acid 15.4 mg/ml was inhibiting the growth of isolates in percent of 50% (6/12), and DOT 25.7 mg/ml was inhibiting the growth of isolates in percent of 41.6% (5/12). In local isolates, the concentration of DOT 51.5 mg/ml was inhibiting the growth of most isolates but in standard isolations, the concentration of DOT 12.8 mg/ml was inhibiting the growth of most isolates. The ITS and 16S rRNA genes were amplified using the PCR technique and delivered to Macrogen Company Korea for sequencing. While local isolates are only 99% compatible with the topic in the NCBI, all standard isolates are 100% compatible.