Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda ağrının tipine göre T-MACS, HEART, TIMI, GRACE ve EDACAS skorlarının kardiyak olayları öngörmedeki etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of T-MACS, HEART, TIMI, GRACE ve EDACAS score in predicting cardiac events according to the type of pain in patients admitting to the emergency department with chest pain
- Tez No: 852139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AKDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı şikayeti acil servislere en sık başvuru nedenlerinden olup hayatı tehdit eden pek çok hastalığın semptomu olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların en önemlilerinden biri de Akut Koroner Sendromdur. Göğüs ağrısı risk sınıflaması için pek çok skorlama sistemi geliştirilmiştir. Biz de bu skorlama sistemlerinden GRACE, HEART, TIMI, T-MACS ve EDACS'ın majör istenmeyen kardiyak olayları öngörmedeki etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: 15.01.2023-15.03.2023 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi acil servisine göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran 18 yaş üstü hastaların retrospektif incelenmesiyle yapılmıştır. Uygun olan hastaların GRACE, HEART, TIMIİ T-MACS ve EDACS skorları hesaplanmıştır. Otuz günlük MACE ise hasta dosyaları, E-nabız ve Ölüm Bildirim Sistemi üzerinden kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmanın yapıldığı iki aylık sürede 526 hasta göğüs ağrısı şikayetiyle acil servise başvurdu. Çalışmaya dahil edilen 492 hastanın yaş ortalaması 50.74, hastaların %59.6'sı erkekti. 94 hastada acil servise başvurudan sonra otuz gün içinde MACE gelişti. MACE gelişen hastaların erkek cinsiyet oranı daha fazla, yaş ortalaması MACE gelişmeyen hastalara göre daha yüksekti ve bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Chest pain is one of the most common reasons for admission to emergency departments and can occur as a symptom of many life-threatening diseases. One of the most important of these diseases is Acute Coronary Syndrome. Many scoring systems have been developed for chest pain risk classification. We aimed to compare the effectiveness of these scoring systems, GRACE, HEART, TIMI, T-MACS and EDACS, in predicting major adverse cardiac events. Method: It was conducted by retrospective screening of patients over the age of 18 who applied to the emergency department of Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital with complaints of chest pain between 15.01.2023 and 15.03.2023. GRACE, HEART, TIMII T-MACS and EDACS scores of eligible patients were calculated. Thirty-day MACE was recorded through patient files, E-pulse and Death Declaration System. Findings: During the two-month period of the study, 526 patients applied to the emergency department with complaints of chest pain. The average age of 492 patients included in the study was 50.74 and 59.6% of the patients were male. MACE developed in 94 patients within thirty days of admission to the emergency department. The male gender ratio of patients who developed MACE was higher, and the average age was higher than patients who did not develop MACE and this was found to be statistically significant.