Ortez ve protez bölümü lisans öğrencileri ile mezunlarının anatomi eğitimi üzerine görüşlerinin araştırılması
Investigation of the opinions of orthosis and prosthesis department undergraduate students and graduates on anatomy education
  1. Tez No: 852155
  2. Yazar: ZÜMRÜT BUKET DURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAĞRI DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Sağlık Eğitimi, Anatomy, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Anatomi sağlık bilimleri fakültesinde çok önemli bir temel tıp dersidir. Ortotist prostetistlerin alanlarında profesyonel olabilmeleri için iyi öğrenilmiş anatomi bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin geribildirimleri, verilen eğitimin geliştirilmesine ya da değiştirilmesine yönelik çalışmalar için yol göstericidir. Bu araştırmada Türkiye'deki Ortez Protez lisans bölümü öğrenci ve mezun olmuş olan Ortotist prostetistlerin lisans düzeyi anatomi eğitimi hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Toplam 259 katılımcının dahil olduğu bu araştırmada veriler internet ortamında anket yöntemiyle toplanmıştır. Sonuç olarak katılımcılar Ortez Protez bölümünde anatomi eğitiminin çok önemli olduğu, eğitimin olabildiğince görselleştirilmesi ve dokunma duyusuna hitap etmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatomy is a very important basic medical course in the faculty of health sciences. Orthotist prosthetists must have well-learned knowledge of anatomy in order to be professionals in their field. Students' feedback provides guidance for studies aimed at improving or changing the education provided. In this research, the opinions of undergraduate students and graduates of the orthotic prosthesis department in Turkey, about undergraduate anatomy education were evaluated. In this research, a total of 259 participants were included and data was collected via online survey method. As a result, the participants concluded that anatomy education in the orthosis and prosthesis department is very important and that the education should be visualized as much as possible and appeal to the sense of touch.