Time series classification with support vector machine and data augmentation
Destek vektör makinesi ve veri büyütme ile zaman serileri sınıflandırması
- Tez No: 852160
- Danışmanlar: PROF. DR. SOUNAK CHAKRABORTY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Missouri
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Özet Bu projede araştırmalar arasında iki önemli sorunla ilgileniyorum; zaman serisi sınıflandırması ve veri artırma. Birinci bölümde, Dinamik Zaman Bükülmesi (DTW) adı verilen zaman serilerinin dikdörtgensel temsilinin yeni yöntemi tanıtılmaktadır. Dikdörtgen gösterimin bu yeni yöntemi, çarpıtma mesafesi kavramına dayanmaktadır. Dinamik Zaman Bükme (DTW), verilen iki (zamana bağlı) dizi arasındaki optimal hizalamayı bulmaya yönelik iyi bilinen bir tekniktir. Gen ifadesi zaman serilerinin uygulanmasında Destek Vektör Makinesi (SVM) ile başarılı girişimlerde bulunulmuştur. İkinci bölümde, EM algoritması adı verilen, eksik verilerdeki ve karışım yoğunluğundaki parametreleri tahmin etmeye yönelik yeni algoritma. EM algoritması eksik veriler ve tanımlanamayan değişkenlerle baş etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle çeşitli eksik veri problemlerinde kullanışlı hale gelmektedir. Spam veri setinin uygulanmasında EM algoritması ile başarılı denemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract In this project I am interesting in two major problems among researches which are time series classification and data augmentation. The new method of the rectangular representation of the time series called Dynamic Time Warping (DTW) is introduced in the first chapter. This new method of the rectangular representation is based on the notion of warping distance. Dynamic Time Warping (DTW) is a well-known technique to find optimal alignment between two given (time-dependent) sequences. Successful attempts have been made with Support Vector Machine (SVM) in the application of gene expression time series. In the second chapter, the new algorithm of estimating parameters in missing data and mixture density called EM algorithm. The EM algorithm has ability to handle with missing data and unidentified variables. Therefore it is becoming useful in variety of incomplete-data problem. Successful attempts have been made with EM algorithm in the application of spam dataset.