KOAH'lı hastalarda eritropoez ve kronik inflamasyon ilişkisi, kırıkkale üniversitesi
The relationship between erythropoiesis and chronic inflammation in patients with copd
  1. Tez No: 852162
  2. Yazar: ELİF KALELİ ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN KALPAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH); hava yolu obstrüksiyonu ile giden hiperinflasyonun eşlik ettiği, kronik solunum sistemi semptomları ile karakterize, ilerleyici, geri dönüşümsüz ve önlenebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH çeşitli komorbiditelere neden olabilmektedir. Hastalarda daha önceki dönemlerde oksijen tedavisi kullanımı yaygın olmadığı için hipoksemiye sekonder olarak polisitemi sık karşılaşılan bir komorbidite olarak bilinmekteydi. Ancak evde oksijen tedavisinin yaygınlaşması nedeniyle polisitemi sıklığının azalması ve anemi sıklığının artması dikkati çekmiştir. Kronik inflamasyonun, salınan sitokinlerle eritropoezi engellediği bilinmektedir. Bizim çalışmamızın amacı; KOAH'lılarda anemi etyolojisini incelemek ve kronik inflamatuar süreçle olan ilişkisi değerlendirmektir. Bu nedenle önemli ve yaygın olarak kullanılan anemi parametrelerinden demir, ferritin düzeylerinin incelenmesinin yanı sıra eritropoezin düzenleyicisi böbrek korteksinden sentezlenen bir hormon olan eritropoetin (EPO) düzeyinin, inflamatuar belirteçler ve solunum fonksiyon testleri ile ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya; 18 yaş üstü ve kronik hastalık anemisine neden olacak hastalıkları olmayan hastalar alındı. Hastaların KOAH alevlenme ve taburculuk sonrası kontrole geldiklerinde görülen, kan parametreleri (hemoglobin, hematokrit, lökosit, nötrofil, lenfosit, CRP, demir, ferritin, EPO, nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve solunum fonksiyon testinde (SFT) kullanılan 1. saniyedeki ekspiratuar hacim (FEV1) değerleriyle beraber hastaların demografik özellikleri (yaş ve cinsiyet) ve uzun süreli oksijen tedavisi (USOT) kullanım bilgisi veri haline getirilip incelendi. Bulgular: Çalışma protokolüne uygun 44 hastanın verileri incelendi. Hastaların atak ve stabil dönemlerinde kan değerleri değerlendirildi. Hastalar atak ve stabil dönemlerinde alınan hemoglobin değerlerine göre anemi ve polisitemi olarak iki gruba ayrıldı. Hem atak ve stabil dönemde hem de polisitemi ve anemisi olanların inflamatuar parametreleri, FEV1 ve EPO düzeyleri arasındaki ilişkisi değerlendirildi. Bu durumda hastaların stabil ve atak dönemlerinde sırasıyla EPO (14,55 mlu/ml ve 12,55 mlu/ml (p=0,048)), eritrosit dağılım genişliği (RDW) (%15 ve %14,7 (p=0,004)) ve NLO (3,51 ve 3,91 (p=0,043)) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a progressive, irreversible, and preventable lung disease characterized by chronic respiratory symptoms accompanied by airflow obstruction and hyperinflation. COPD can lead to various comorbidities. In the past, polycythemia was known as a common comorbidity secondary to hypoxemia since oxygen therapy was not widely used in patients. However, with the widespread use of home oxygen therapy, the frequency of polycythemia has decreased, and the frequency of anemia has increased. It is known that chronic inflammation inhibits erythropoiesis through released cytokines. The aim of our study is to investigate the etiology of anemia in COPD patients and evaluate its relationship with the chronic inflammatory process. Therefore, in addition to examining iron and ferritin levels, which are important and widely used parameters of anemia, the relationship between erythropoietin (EPO), a hormone synthesized from the renal cortex that regulates erythropoiesis, inflammatory markers, and respiratory function tests was evaluated. Materials and Methods: Patients over 18 years old without chronic diseases causing anemia were included in the study. Demographic characteristics (age and gender) and data on long-term oxygen therapy (LTOT) use were collected and examined along with blood parameters (hemoglobin, hematocrit, leukocytes, neutrophils, lymphocytes, CRP, iron, ferritin, EPO, neutrophil lymphocyte ratio (NLR)), and values of forced expiratory volume in 1 second (FEV1) used in spirometry. Results: Data from 44 patients who complied with the study protocol were analyzed. The blood values of patients were evaluated during exacerbation and stable periods. Patients were divided into two groups based on hemoglobin values during exacerbation and stable periods: anemia and polycythemia. The relationship between inflammatory parameters, FEV1, and EPO levels of patients with both exacerbation and stable periods and polycythemia and anemia was evaluated. In this regard, during stable and exacerbation periods, EPO (14.55 mIU/mL and 12.55 mIU/mL (p=0.048)), red cell distribution width (RDW) (15% and 14.7% (p=0.004)), and NLR (3.51 and 3.91 (p=0.043)) were found to be high.