İlkokul öğrencilerine uygulanan bilgisayarsız bilgisayar bilimi, blok tabanlı ve robotik kodlama eğitiminin, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme ve kodlama becerilerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of computer science un-plugged, block-based and robotic coding education on computational thinking and coding skills of primary school students
- Tez No: 852213
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı kodlama eğitiminin bilgi işlemsel düşünme ortamları olan bilgisayarsız bilgisayar bilimi (B3), blok tabanlı kodlama (BTK) ve robotik kodlama (RK) ortamlarında öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerine ve kodlama becerilerine olan etkisini incelemektir. Araştırma sonuçlarına göre verilere dayalı kanıtlar eşliğinde ilkokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesi sürecinde hangi programlama ortamının kullanması gerektiği konusunda alan yazına katkı sunmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada 9-10 ya aralığında ki 45 ilkokul 3. sınıf öğrencisine B3, BTK ve RK eğitimi 8 hafta olarak verilmiştir. Çalışmanın verileri toplanırken karma yöntem kullanılmıştır. Nicel veriler bilgi işlemsel düşünme (BİDT) ve kodlama beceri testi (KBT) ile nitel veriler ise araştırmacının öğrenme sürecine ilişkin öğrencilerle görüşmeler yapması ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre B3, BTK ve RK gruplarının BİDT testi son test ortalama puanlarının BİDT ön test ortalama puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin son test BİDT ortalama puanları kıyaslandığında BTK grubunun RK ve B3 gruplarından daha fazla geliştiği görülmüştür. Ayrıca, KBT son test ortalama puanları arasında her üç grupta da anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin son test KBT ortalama puanları kıyaslandığında da BTK grubunun RK ve B3 gruplarından daha fazla geliştiği görülmüştür Görüşme verileri incelendiğinde öğrencilerin, kodlama eğitimi sürecini faydalı, eğitici, eğlenceli olarak ifade ettikleri görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Kodlama eğitimi, bilgi işlemsel düşünme, bilgisayarsız bilgisayar bilimi, blok tabanlı kodlama, robotik kodlama
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of coding education on students' computational thinking skills and coding skills in computer science un-plugged (CSU), block-based coding (BBC), and robotic coding (RC) environments. The research results aim to contribute to the literature on which programming environment should be used in developing primary school students' computational thinking skills and coding skills with data-based evidence. In this study, BBC, RC, and CSU training was given to 45 3rd-grade students between the ages of 9 and 10 for eight weeks. A mixed method was used to collect the data for the study. Quantitative data were collected using the computational thinking test (CTT) and coding skills test (CST), and qualitative data were collected through interviews about the learning process developed by the researcher. According to the results of the study, it was observed that the post-test means scores of the CSU, BTK, and RC groups were higher than the pre-test mean scores of the CTT. When the post-test CTT mean scores of the students were compared, it was seen that the BBC group improved more than the RC and CSU groups. In addition, there was a significant difference between post-test mean scores of CST in all three groups. When the post-test CST mean scores of the students were compared, it was seen that, again, the BBC group improved more than the RC and CSU groups. When the interview data were analyzed, it was seen that the students expressed the coding education process as useful, educational, and fun. KEYWORDS: Computational thinking skills, coding skills, computer science un-plugged, robotic coding, block-based coding