İmmünoterapi alan kanser hastalarına verilen eğitim ve telefonla izlemin semptom yönetimi ve öz bakım gücüne etkisi
The effect of training given to cancer patients receiving immunotherapy and telephone follow up on symptom management and self-care agency
- Tez No: 852328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, mmünoterap alan kanser hastalarına verlen eğtm ve telefonla zlemn semptom yönetm ve öz bakım gücüne etksn ncelemek amacıyla tasarlanmış randomze kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın verler br eğtm araştırma hastanesnn ayaktan kemoterap üntesnde toplanmıştır. Araştırmanın örneklemn çalışmaya katılmayı kabul eden, lk kez ve sadece mmünoterap alan kanser hastaları oluşturmuştur (n=69). Araştırmanın lk aşamasında sadece mmünoterap alan 22 kanser hastası le ntel görüşme yapılarak oluşturulacak olan eğtm ktapçığının çerğ belrlenmştr. Araştırmada katılımcılar randomzasyon lstes kullanılarak müdahale (n=34) ve kontrol grubu (n=35) olarak kye ayrılmıştır. Müdahale grubunda bulunan katılımcılara oluşturulan eğtm ktapçığı le yüz yüze eğtm verlmş ve telefonla takb yapılmıştır. Kontrol grubuna rutn klnk prosedür uygulanmıştır. Müdahale grubunda bulunan katılımcılara eğitim uygulandıktan sonra 1.kür sonu ve 3. kür sonu olmak üzere iki kez ölçüm yapılmıştır. Verlern toplanmasında demografik ve tıbbi özellikler- hasta bilgi formu, telefonla görüşme formu, telefon görüşmesi değerlendirme formu, Nightingale Semptom Değerlendirme Ölçeği (N-SDÖ) ve Öz Bakım Gücü Ölçeği kullanılmıştır. Tıbbi özelliklerine göre incelenen katılımcıların en çok akciğer kanseri tanısı aldıkları, evre 4 kanser türünün daha çok olduğu ve immünoterapiden önce alınan ilaç tedavisi olarak en fazla kemoterapi aldıkları saptanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız örneklemler için t-testi, gruplar arasında ölçek puanları yönünden farklılığı incelemek için Mann Whitney U testi, ölçek puanlarının ölçüm zamanları arasındaki farklılığı incelemek için Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study designed to examine the effects of education and telephone follow up given to cancer patients receiving immunotherapy on symptom management and self-care agency. The data of the study were collected in the outpatient chemotherapy unit of a training and research hospital. The sample of the study consisted of cancer patients who accepted to participate in the study and received immunotherapy for the first time (n = 69). In the first stage of the research, the content of the educational booklet to be created was determined by qualitative interviews with 22 cancer patients who received only immunotherapy. In the study, participants were divided into two groups: intervention (n=34) and control group (n=35) using the randomization list. Participants in the intervention group were given face-to-face training with the training booklet and were followed up by phone. Routine clinical procedure was applied to the control group. After the training was administered to the participants in the intervention group, measurements were taken twice, at the end of the 1st cycle and at the end of the 3rd cycle. Demographic and medical characteristics-patient information form, telephone interview form, telephone interview evaluation form, Nightingale Symptom Assessment Scale (N-SDS) and Self-Care Agency Scale were used to collect data. It was determined that the participants examined according to their medical characteristics were most often diagnosed with lung cancer, had more stage 4 cancer types, and received chemotherapy the most as a drug treatment before immunotherapy. Descriptive statistics, chi-square, t-test for independent samples, Mann Whitney U test to examine the difference in scale scores between groups, and Wilcoxon paired two sample test to examine the difference between measurement times of scale scores were used to evaluate the data.