Lenfositlerin doğal antikandidiyal etkilerinin stafilokokkal enterotoksin B ve lipopolisakkarit ile arttırılması
Augmentation of the natural anticandidial activity of lymphocytes by staphylocaccal enterotoxin B and lipopolysaccharide
- Tez No: 8327
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Doğal Antikandidiyal indeks yöntemi kullanılarak, Stafilokokkal Enterotoksin B ve Serratia marcescens lipopolisakkaritinin, IL-2 ye benzer şekilde lenfosit doğal sitotoksisitesini arttırdığı saptandı. Monoklonal antikorlar ve kompleman kullanılarak doğal antikandidiyal etkiyi gösteren lenfositlerin NK hücrelerin de yer aldığı Leu 11b lenfosit altgrubunda olduğu gösterildi. IL-2'ye aktivasyon ile cevap veren effektör hücreler de esas olarak bu grupta yeralmaktaydılar. Monoklonal antikorlar ve kompleman uygulaması ile SEB'in uyarıcı etkisinin de baskılandığı gösterildi. Bu bakteriye 1 ürünlerden toksin özelliği taşımayan fakat aynı immünolojik özelliklerde preparatların geliştirilmesi ve bu preparatın klinik immünoterapide kullanılması, hem antitümoral hem de antimikrobiyal tedavide önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Augmentation of the natural anticandidial activity of lymphocytes by Staphylococcal Enterotoxin B and lipopolysaccharide : In this study, it was observed that Staphylococcal Enterotoxin B (SEB) and lipopolysaccharide from Serratia marcescens, enhanced the natural cell-mediated cytotoxicity, as assessed by the Natural Anticandidial Index Method. The effect was comparable to the augmentation induced by recombinant IL-2. By using specific monoclonal antibodies and complement, the effector cells that have the anticandidial activity were identified as Leu lib (CD16 ), like the classical NK cells. The majority of the r IL-2 responsive effector cells were also in this subgroup. The cytotoxicity-enhancing activity of SEB was significantly decreased when the effector cells were depleted by monoclonal antibodies and complement. The isolation of nontoxic derivatives from these bacterial products, that have the same immunological properties as the native toxin, and that can be used in clinical immunotherapy, will be of importance in antitumoral and antimicrobial therapy.