571/161 numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicilinin (H. 1317-1321/ m. 1899-1904) transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and analyzes of Kastamonu Sharia Record No: 571/161
  1. Tez No: 852384
  2. Yazar: ZEHRA SAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 549
Özet
Toplum ve kent tarihi araştırmalarında oldukça büyük bir önemi bulunan Şer'iyye Sicilleri'nden faydalanmadan bir şehrin tarihi hakkında bilgi edinmek mümkün değildir. Çalışmamız 571/161 numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu üzerine yapılmıştır. Sicilde mahkeme kayıtları ve belgelerden yararlanılarak sosyal, kültürel, toplumsal, iktisadi ve idari bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır.571/161 numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili içerisinde veraset kayıtları, maruzlar ve çeşitli konularda hüccetler bulunmaktadır. Sicilin incelenmesi ile Kastamonu'da bulunan nahiyelerin, mahallelerin, divanların, kasabaların ve kazaların isimlerine ulaşılmıştır. 571/161 numaralı sicil içerisinde yer alan belgelerin doğru bir şekilde transkripsiyonu yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to obtain information about the history of a city withhout making use of the Şer'iyye Registers, which have a great importance in social and urban history research. Our study was carried out on the transcription of Kastamonu Sharia Registry numbered 571/161. Social, cultural, social, economic and administrative information was tried to be obtained by using court record and documents in the registry. In the Kastamonu Sharia Registry numbered 571/161, there are records of succession, exposures and proofs on varios subjects. By examinind the registry, the names of the sub-districts and the districts, districst, divans and towns in Kastamonu were reached. An attempt has been made to accurately transcribe the documents in the registry numbered 571/161.