Türkiye'de yetişen farklı tipteki karayemiş (Prunus laurocerasus L.) meyve, çekirdek ve çekirdek yağlarının fizikokimyasal özellikleri
Physicochemical properties of different types of cherry laurel (Prunus laurocerasus L.) fruits, kernels and kernel oils grown in Türkiye
  1. Tez No: 924824
  2. Yazar: ÖZLEM EMREM TÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de yetişen farklı tipteki karayemiş meyve, çekirdek ve çekirdek yağlarının fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklı tip karayemiş meyvelerinin ağırlıkları, en ve boyları, nem, kül, pH, protein, glukoz, fruktoz ve diyet lifi içerikleri sırasıyla 3,011-5,753 g, 15,107-20,813 mm, 17,179-19,884 mm, % 65,267-75,712, % 0,567-1,005, % 3,820-4,260, % 0,735-0,942, 9,077-12,155 g/100g, 3,605-7,176 g/100g ve % 16,160-18,075 olarak belirlenmiştir. Karayemiş meyvelerinin toplam fenolik madde içeriği (mg GAE/ g ekstrakt) 407,30 - 547,10 , serbest radikal süpürücü aktivite (DPPH) oranı % 71,681-80,912, alfa-amilaz enzim inhibisyon oranları (%) 40,530 - 42,892 ve α- glukozidaz enzimi inhibisyon oranları (%) 67,542 - 68,483 olarak belirlenmiştir. Karayemiş meyvelerinin çekirdekleri incelendiğinde ise çekirdeklerin iç ağırlığı 0,065-0,110 g, nem oranı % 4,020-6,301, kül oranı % 2,722-4,173, pH 5,415-5,730, protein miktarı % 17,693-26,051, yağ oranı % 25,773-33,800, glukoz miktarı 4,841-10,958 g/100g, fruktoz miktarı 0,584-2,581 g/100g ve diyet lifi % 16,505-26,560, toplam fenolik madde içeriği (mg GAE/ g ekstrakt ) 571,60- 671,70, serbest radikal süpürücü aktivite (DPPH) oranı % 76,695 -82,849, alfa-amilaz enzim inhibisyon oranları (%) 39,808 - 44,354 ve α-glukozidaz enzim inhibisyon oranı (%) 66,867-71,762 aralığında belirlenmiştir. Tüm karayemiş meyve tiplerinde (11664,518-17510,708 ppm) ve tüm karayemiş meyve çekirdeklerinde (7011,552-9617,841 ppm) en fazla bulunan mineral K olarak belirlenmiştir. Genel olarak fenolik bileşenlerin miktarları incelendiğinde tüm meyve tiplerinde (106,453-1095,749 mg/g-ekstrakt) ve karayemiş meyve çekirdeklerinde (179,030 - 929,395 mg/g-ekstrakt) majör bileşen kinik asit olarak tespit edilmiştir. Farklı tip karayemiş meyve çekirdeklerinden elde edilmiş olan yağların serbest yağ asitliği (%) 0,221-0,330, peroksit sayısı 0,980-1,400, kırılma indisi 1,4616-1,4730, viskozite değeri (mPa) 39,40-46,21, sabunlaşma sayısı (mg KOH/ g yağ) 182,00- 183,00, sabunlaşmayan madde (%) 0,226-0,490, toplam fenolik içeriği (mg GAE/ g ekstrakt) 479,20-558,00, α-tokoferol miktarı (mg/kg) 65,256-102,598, DPPH % inhibisyon değerleri 73,447- 74,986 aralığında tespit edilmiştir. Karayemiş çekirdeğinin yağlarında oleik asit (% 58,047-68,665) başlıca yağ asidi, sterol bileşimi açısından ise en yüksek oranda beta-sitosterol (% 75,05-78,89) belirlenmiştir. Karayemiş çekirdek yağlarında bulunan mineral maddeler incelendiğinde ise 61K04 (Trabzon) ve 14K02 (Bolu) kod numaralı yağlarda Mg (104,600 ppm ve 88,100 ppm), 28K13(Giresun) ve 08K02 (Artvin) kod numaralı yağlarda en fazla bulunan mineral maddeler ise P (150,052 ppm ve 81,235 ppm) olarak belirlenmiştir. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda; farklı tipteki karayemiş meyve, çekirdek ve çekirdek yağlarının farklı temel besinsel özelliklere sahip olduğu ve karayemişin önemli fonksiyonel özelliklere sahip bir meyve olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the physicochemical properties of different types of cherry laurel fruits, kernels and kernel oils grown in Türkiye. The weights, widths and lengths, moisture, ash, pH, protein, glucose, fructose and dietary fiber contents of different types of cherry laurel fruits were determined as 3,011-5,753 g, 15,107-20,813 mm, 17,179-19,884 mm, 65,267-75,712 %, 0,567-1,005 %, 3,820-4,260 %, 0,735-0,942 %, 9,077-12,155 g/100g, 3,605-7,176 g/100g and 16,160-18,075% respectively.Total phenolic substance content of cherry laurel fruits (mg GAE/g extract) was determined as 407,30 – 547,10, free radical scavenging activity (DPPH) rate was 71,681-80,912 %, alpha-amylase enzyme inhibition rates (%) were 40,530 - 42,892 and alpha-glucosidase enzyme inhibition rates (%) were 67,542 - 68,483. When the kernels of cherry laurel fruits were examined, the internal weight of the kernels was 0,065-0,110 g, humidity rate was 4,020-6,301 %, ash rate was 2,722-4,173 %, pH was 5,415-5,730, protein amount was 17,693-26,051 %, fat rate was 25,773-33,800 %, glucose amount was 4,841-10,958 g/100g, fructose amount was 0,584-2,581 g/100g and dietary fiber was 16,505-26,560 %, total phenolic substance content (mg GAE/g extract) was 571,60-671,70 , free radical scavenging activity (DPPH) rate was 76,695-82,849 %, alpha-amylase enzyme inhibition rates (%) were determined in the range of 39,808 - 44,354 and the inhibition rate (%) α-glucosidase enzyme was determined in the range of 66,867-71,762. The most abundant mineral in all cherry laurel fruit types (11664,518-17510,708 ppm) and all cherry laurel fruit kernels (7011,552-9617,841 ppm) was determined as K. When the amounts of phenolic compounds were examined in general, the major component in all fruit types (106,453-1095,749 mg/g-extract) and cherry laurel fruit kernels (179,030 – 929,395 mg/g-extract) was determined as quinic acid. Free fatty acidity (%) of the oils obtained from different types of cherry laurel fruit kernels were determined as 0,221-0,330, peroxide number 0,980-1,400, refractive index 1,4616-1,4730, viscosity value (mPa) 39,40-46,21, saponification number (mg KOH/g oil) 182,00-183,00, unsaponifiable matter (%) 0,226-0,490, total phenolic content (mg GAE/ g extract) 479,20-558,00, α-tocopherol amount (mg/kg) 65,256-102,598, DPPH % inhibition values were determined as 73,447-74,986. Oleic acid (58,047% -68,665%) was the main fatty acid in the oils of cherry laurel kernels and beta-sitosterol (75,05%-78,89%) was determined to be the highest in terms of sterol composition. When the mineral substances found in cherry laurel kernel oils were examined, the most abundant mineral substances were determined as Mg (104,600 ppm and 88,100 ppm) in oils with code numbers 61K04 (Trabzon) and 14K02 (Bolu), and P (150,052 ppm and 81,235 ppm) in oils with code numbers 28K13 (Giresun) and 08K02 (Artvin). In line with all these results; it can be said that different types of cherry laurel fruits, kernels and kernel oils have different basic nutritional properties and that cherry laurel is a fruit with important functional properties.