Diş hekimliği öğrencilerinden akinosi tekniğini teorik olarak öğrenen ve uygulayanlar ile sadece teorik olarak öğrenenlerin teknik hakkındaki algılarının karşılaştırılması
Comparison of dentistry students perceptions about the akinosi technique between those who learned theoretically and practiced and those who learned only theoretically
  1. Tez No: 852423
  2. Yazar: FATİMA YUSİFLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT KUBİLAY IŞIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Diş hekimliği fakültelerinde inferior alveolar sinir bloğu amacıyla genellikle Halstead tekniği öğretilir ve uygulanırken, Vazirani Akinosi (VA) tekniğinin pratik eğitimi nadiren yapılmaktadır. Halstead tekniğinin yüksek başarısızlık oranlarına sahip olması ve ağız açıklığının kısıtlı olduğu durumlarda uygulanamaması VA tekniğini ön plana çıkarır. Tez çalışmamızda uyguladığımız aktif öğrenme yaklaşımı, öğrencinin pasif konumda olduğu öğretmen merkezli geleneksel eğitimin tersidir diyebiliriz. Amacımız, VA tekniğinin bu iki yaklaşımla anlatıldığında nasıl algılandığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif ve randomize olarak planlandı. Son sınıf stajyer öğrencilerinden gönüllü 92 kişi çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların tümüne üçüncü sınıf müfredatında VA tekniğinin teoriği zaten anlatılmıştı. Kontrol grubu (n=42) VA tekniğini sadece teorik olarak biliyordu. Çalışma grubuna (n=49) ise tek bir eğitmen tarafından öğretildi ve bir aylık staj süresince ortalama üç hastada uygulatıldı. Likert skalası kullanılmış ve çalışma yürütücüleri tarafından özel olarak hazırlanmış 12 önermeden oluşan anketimiz, katılımcılar tarafından aynı anda dolduruldu. İlk soruda, daha öncesinde VA tekniğini uygulayıp uygulamadıkları öğrenildi. Anketlerin birinde bu soru cevaplanmadığından çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: While the Halstead technique is generally taught and applied in dentistry faculties for the purpose of inferior alveolar nerve block, practical training of the Vazirani Akinosi (VA) technique is rarely done. The fact that the Halstead technique has high failure rates and cannot be applied in cases with limited mouth opening brings the VA technique to the fore. We can say that the active learning approach that we applied in our thesis is the opposite of the teacher-centered traditional education which the student is in a passive position. Our aim is to evaluate how the VA technique is perceived when explained with these two approaches. Materials and Method: Our study was planned as prospective and randomized. Ninety two volunteers from senior intern students were included in the study. Theory of VA technique was already explained to all participants in the third grade curriculum. The control group (n=42) knew the VA technique only theoretically. It was taught to the study group (n=49) by a single trainer and applied to an average of three patients during a one-month internship. Our questionnaire, consisting of 12 statements, used a Likert scale and specially prepared by the study coordinators, was filled in at the same time by the participants. In the first question, it was learned whether they had applied the VA technique before or not. Since this question was not answered in one of the questionnaires, it was excluded from the study.