Finansal performans ile iflas riski arasındaki ilişkinin analizi: Türkiye'deki özel sağlık firmaları üzerine bir uygulama
Analysis of the relationship between financial performance and bankruptcy risk: An application on private health insurance companies in Turkey
  1. Tez No: 852438
  2. Yazar: NESLİHAN KARAVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, 2018-2022 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren 7 sigorta şirketinin finansal performansı ile iflas riski arasındaki ilişkinin detaylı incelemesini gerçekleştirmektedir. İlgili sigorta şirketlerinin yıl sonu yayımlanan finansal tablolarındaki veriler kullanılarak sigorta şirketlerinin performans analizi ve iflas riski analiz edilmektedir. Şirketlerin finansal performans analizi için öncelikle ENTROPİ yöntemi kullanılarak kriter ağırlıkları hesaplanmış ve ardından WASPAS yöntemi ile performans sıralamaları gerçekleştirilmiştir. Şirketlerin iflas riskinin belirlenmesinde ise Altman-Z yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında finansal performans sıralamasında belirleyici finansal oran Kârlılık Oranları olarak tespit edilmiştir. Bunlar; Aktif Kârlılık, Özsermaye Kârlılığı ve Net Kâr Marjı'dır. Sigorta şirketleri arasında iflas riski değerlendirildiğinde ise Türkiye Sigorta ve Anadolu Sigorta sektörde lider konumda olduğu belirlenmiştir. En başarısız sigorta şirketleri ise Ray Sigorta ve Mapfre Sigorta olarak belirlenmiştir. Sigorta şirketlerinin finansal performansı ile iflas riski değerlendirildiğinde; finansal performansın finansal başarısızlık riskini etkileyen önemli bir faktör olduğunu ancak tek belirleyici unsur olmadığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, sigorta sektöründeki finansal performans kriteri, bu karmaşık yapı içinde sadece bir unsur olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study conducts a detailed examination of the relationship between the financial performance and bankruptcy risk of 7 insurance companies operating in Turkey from 2018 to 2022. The performance analysis and bankruptcy risk of insurance companies are analyzed using the data from the financial statements published at the end of the year by the relevant insurance companies. For the financial performance analysis of the companies, the ENTROPY method was initially used to calculate the weights of the criteria, and then the WASPAS method was applied for performance rankings. The Altman-Z method was used to determine the risk of bankruptcy. Within the scope of this study, Profitability Ratios have been identified as the decisive financial ratio in financial performance ranking. These are; Asset Profitability, Equity Profitability, and Net Profit Margin. When evaluating bankruptcy risk among insurance companies, Türkiye Insurance and Anadolu Insurance have been identified as leaders in the sector. The least successful insurance companies were determined as Ray Insurance and Mapfre Insurance. The evaluation of financial performance and bankruptcy risk of insurance companies reveals that financial performance is an important factor affecting the risk of financial failure but is not the sole determinant. In this context, the financial performance criterion in the insurance sector should be considered only as one element within this complex structure.