Toxocara canis larvaları tarafından uyarılan köpek nötrofillerinde hücre dışı tuzak gelişiminin in vitro incelenmesi
In vitro research of extracellular traps development in canine neutrophils induced by toxocara canis larvae
  1. Tez No: 852439
  2. Yazar: GÖZDE NUR AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Konakta savunma sisteminin önemli unsurlarından biri olan nötrofiller helmint parazitlere karşı hücre dışı tuzak geliştirir. Bu çalışmada enfektif dönem T. canis larvaları ile in vitro ortamda inkube edilen köpek nötrofillerinde gelişen reaksiyonunun belirlenmesi hedeflenmiştir. Toxocara canis boşaltım/salgı (TES) ürünlerinin köpek nötrofillerinde şekillenen NETosis reaksiyonu üzerine etkisi de araştırılmıştır. In vitro gelişen NETosis reaksiyonu esnasında açığa çıkan hücre dışı tuzakların kantitatif analizi florometre ile ölçülmüştür. Bu çalışmada köpek nötrofilleri ile in vitro ortamda karşılaştırılan T. canis larvasına karşı hücre dışı tuzakların geliştiği ilk kez gösterilmiştir. Parazit-nötrofil hücre kültüründe myeloperoksidaz, nötrofil elastaz ve histon (H3) ile süslü hücre dışı tuzaklar floresans mikroskobik olarak izlenmiştir. Açığa çıkan hücre dışı DNA miktarı bakımından anlamlı farklılık olmamasına rağmen (P > 0.05), enfektif dönem canlı ve inaktif T. canis larvalara karşı gelişen tuzak yapılarının yapısı morfolojik olarak birbirinden farklı olmuştur. Florometrik olarak açığa çıkan DNA miktarı bakımından TES ürünleri eklenen grup ile eklenmeyen grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiş (P > 0,05) ancak hücre dışı tuzak yapılarının farklı morfolojide olduğu mikroskobik olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neutrophil, one of the crucial elements of the host defense system, develop extracellular traps against helminth parasites. The study aimed to determine the reaction developing in canine neutrophils after incubating with the infective stage T. canis larvae in vitro. The effect of T. canis excretory/secretory (TES) antigens was also investigated on the NETosis reaction in canine neutrophils. Quantitative analysis of the extracellular traps released during the in vitro NETosis reaction was measured with a fluorometer. In the present study, it is reported for the first time that the extracellular trap structures developed from canine neutrophils against T. canis infective stage larvae. The extracellular traps decorated with myeloperoxidase, neutrophil elastase and histone (H3) were observed by fluorescence microscopically. Although there were no significant differences in the amount of extracellular DNA (P > 0.05), the morphological structure of the traps was different in live and inactive T. canis larvae. No statistical difference was found between the groups added TES products and without added in respect to extracellular DNA amount (P > 0,05). But differences were observed in morphology of extracellular traps developed in the grups using by microscopy.