Yeme bağımlılığı olan ve olmayan tip 2 diyabetli bireylerde aşırı besin isteği, depresyon, anksiyete, stres durumu ve biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılması
Comparıson of cravings, depression, anxiety, stress and biochemical parameters in individuals with type 2 diabetes with or without food addiction
- Tez No: 852525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabetli bireylerde beslenme alışkanlıkları, yeme bağımlılığı durumları, aşırı besin isteği durumları, depresyon, anksiyete ve stres durumları ile biyokimyasal bazı parametrelerinin ilişkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kars Harakani Devlet Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki tip 2 diyabetli 129 birey çalışmaya dâhil edilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Katılımcıların 78'i kadın, 51'i erkektir. Bireylere demografik özelliklerin, hastalığa ilişkin bilgilerin sorgulandığı ve YALE-Yeme Bağımlılığı Ölçeği, ABİS-Aşırı Besin İsteği Ölçeği ve DASÖ-21-Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeğinin yer aldığı anket formu uygulanmıştır. Bireylerde yeme bağımlılığı bulunup bulunmamasına göre BKİ değeri, vücut ağırlığı, kalça çevresi, bel çevresi değerleri açısından anlamlı farklılıklar yoktur (p>0.05). Cinsiyete göre ABİS ölçeği puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between eating habits, food addiction, food cravings, depression, anxiety, stress, and some biochemical parameters in individuals with type 2 diabetes. A total of 129 individuals aged 18-65 years with type 2 diabetes who applied to Kars Harakani State Hospital Nutrition Outpatient Clinic were included in the study and evaluated. Of the participants, 78 were female and 51 were male. A survey form including demographic characteristics, information about the disease, Yale Food Addiction Scale (YFAS), Food Craving Scale (FCS), and Depression, Anxiety, and Stress Scale (DASS-21) was applied to the participants. There was no significant difference in BMI, body weight, hip circumference, and waist circumference according to the presence or absence of food addiction (p>0.05). There was no statistically significant difference in FCS scores according to gender (p>0.05).