Hastanede yatan yaşlılarda antikolinerjik ilaç yükü ve sedatif ilaç kullanımı ile geriatrik sendromlar ve ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anti-cholinergic drug burden and sedative drug use and geriatric syndromes and related risk factors in hospitalised elderly people
- Tez No: 852632
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT VARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlılarda sıklıkla kullanılan antikolinerjik ve sedatif ilaçların pek çok yan etkisi bulunmaktadır. İlaç yükü indeksi (İYİ) antikolinerjik ve sedatif ilaç maruziyetini ölçen ve uluslararası çalışmalarda olumsuz klinik olaylarla ilişkisi gösterilmiş bir risk değerlendirme aracıdır. Biz de çalışmamızda hastanede yatan yaşlılarda İYİ ile geriatrik sendromların ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak tasarlandı. 1 Haziran 2022 ile 31 Temmuz 2023 arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi geriatri kliniğinde yatan hastaların hastane kayıtları incelendi. Düzenli kullandığı ilaç kayıtlarına ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Sosyodemografik veriler, klinik özellikler, geriatrik testler ve ölçümler kaydedildi. Yatıştan önce düzenli kullandığı ilaç kayıtlarına göre İYİ hesaplandı. İYİ değerlerine göre İYİ=0 ve İYİ>0 olmak üzere iki risk grubu belirlendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 335 hasta dahil edildi. Ortalama yaş 79,21±7,64 ve hastaların %66'sı kadındı. En az bir antikolinerjik ve/veya sedatif ilaç kullanan, İYİ>0 olan grupta 184 (%54,9) kişi; İYİ=0 olan grupta 151 kişi (%45,1) vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: Anticholinergic and sedative drugs frequently used in the elderly have many side effects. Drug burden index (DBI) is a risk assessment tool that measures anticholinergic and sedative drug exposure and has been shown to be associated with adverse clinical events in international studies. In our study, we aimed to evaluate the relationship between DBI and geriatric syndromes in hospitalized elderly people. Methods: This study was designed as a retrospective study. Hospital records of patients hospitalized in the geriatric clinic of Ankara University Faculty of Medicine Ibni Sina Hospital between June 1, 2022 and July 31, 2023 were examined. Patients whose regular medication records could not be accessed were excluded from the study. Sociodemographic data, clinical characteristics, geriatric tests and measurements were recorded. DBI calculated according to the medication records he used regularly before admission. According to the DBI values, two risk groups were determined: DBI=0 and DBI>0. Results: A total of 335 patients were included in the study. The mean age was 79.21±7.64 years and 66% of the patients were women. 184 (54.9%) people in the group with DBI>0 using at least one anticholinergic and/or sedative drug; here were 151 people (45.1%) in the group with DBI=0.