14-16 yaş arası futbolculara uygulanan core egzersizlerin atletik performans ve futbol teknik becerilere etkisi
The effect of core exercises on athletic performance and soccer technical skills of 14-16 years old soccer players
- Tez No: 852638
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harekat Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı 14-16 yaş arası futbolculara uygulanan core egzersizlerinin atletik performans ve futbol teknik becerilerine etkisini incelemesidir. Çalışmaya Osmaniye ilinde faaliyet gösteren Osmaniyespor Futbol Kulübü alt yapısında oynayan 14-16 yaş grubu futbolculardan oluşan ve rastgele seçilen 20 deney grubu, 20 kontrol grubu toplam 40 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada kontrol grubu futbolcular rutin antrenmanlarına devam ederken, deney grubu futbolculara haftada 3 kez olmak üzere 8 hafta boyunca core egzersiz programı uygulanmıştır. Çalışmada dikey sıçramayı ölçmek için sıçrama ölçüm matı, çevikliği ölçmek için illinois çeviklik testi, 10 metre ve 20 metre sürati ölçmek için 0,01 saniye hassasiyetli fotosel, sırt ve bacak kuvvetini ölçmek için dinamometre, futbola özgü teknik becerin ölçümünde ise Mor-Chiristian testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Değişkenlerin demografik özellikleri belirlenmiştir. Verilen normal dağılıma sahip olup olmadığı Shapiro-Wilk Testi ile bakılmış, verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Grup içi karşılaştırmalarda Paired T Testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Independent Samples T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of core exercises applied to football players aged 14-16 on athletic performance and football technical skills. A total of 40 football players, 20 in the experimental group and 20 in the control group, randomly selected and consisting of 14-16 age group football players playing in the infrastructure of Osmaniyespor Football Club operating in Osmaniye, participated in the study voluntarily. In the study, while the control group football players continued their routine training, the experimental group football players were applied a core exercise program 3 times a week for 8 weeks. In the study, a jump measurement mat was used to measure vertical jump, an Illinois agility test to measure agility, a photocell with 0.01 second precision to measure 10-meter and 20-meter speed, a dynamometer to measure back and leg strength, and the Mor-Christian test to measure football-specific technical skills. . SPSS 26 package program was used to analyze the data. Demographic characteristics of the variables were determined. The Shapiro-Wilk Test was used to check whether the data had a normal distribution and it was determined that the data showed a normal distribution. Paired T Test was used for intragroup comparisons, and Independent Samples T Test was used for intergroup comparisons.