Metabolik sendrom modeli oluşturulmuş sıçanlarda adropinin kardiyovasküler sistem ve metabolik parametreler üzerine etkisi
Effects of adropin on cardiovascular system and metabolic parameters in a rat model of metabolic syndrome
  1. Tez No: 852639
  2. Yazar: AHMET HULUSİ YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Metabolik sendromda abdominal obezite ve insülin direnciyle birlikte glukoz intoleransı, hipertansiyon ve dislipidemi bir arada görülmektedir. Metabolik sendrom bileşenlerinin her biri kardiyovasküler hastalıklar için potansiyel risk taşımaktadır. Karaciğer ve beyinden sentezlenen adropin, insülin direnci ve obezite üzerinde iyileştirici etkilere sahiptir. Endotelyal fonksiyonun sürdürülmesinde etkilidir. Obezite, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, hipertansiyon ve koroner kalp hastalarında yapılan klinik çalışmalarda serum adropin değerleri düşük çıkmaktadır. Biz de bu tez çalışmamız ile metabolik sendrom modeli oluşturduğumuz sıçanlarda, adropin tedavisinin metabolik sendrom ve kardiyovasküler sistem üzerindeki etkilerini inceledik. Metabolik sendrom modeli oluşturmak amacıyla yetişkin erkek Sprague-Dawley sıçanların içme sularına 12 hafta boyunca %20 oranında fruktoz eklendi. Çalışmanın son on günü intraperitoneal adropin uygulaması yapıldı. Deney hayvanları Kontrol, Adropin, Metabolik Sendrom (MetS) ve Metabolik Sendrom+Adropin olmak üzere dört gruba ayrıldı. Vücut ağırlığı, bel çevresi, intraperitoneal glukoz tolerans testi, açlık kan şekeri ve kan basıncı ölçümleri gerçekleştirildi. Serumda insülin, lipit profili ve yüksek duyarlıklı C-Reaktif Protein (hs-CRP) ölçümleri yapıldı. Serum ve kalp dokusunda Tümör Nekrozis Faktör-α (TNF-α), İnterlökin-6 (IL-6) ve Plazminojen Aktivatör İnhibitör-1 (PAI-1) düzeyleri tespit edildi. Histolojik olarak kalpte fibrozis oranı ve kardiyomiyosit çapı, aortada aterosklerotik plak varlığı ve tunika intima+media kalınlıkları değerlendirildi. MetS grubunda artan vücut ağırlığı, bel çevresi, beden kitle indeksi ve kan basıncı değerleri adropin tedavisiyle azaldı. Artan insülin direnci ve bozulan glukoz toleransı adropin tedavisiyle düzelme gösterdi. Metabolik sendromda artan hs-CRP, TNF-α, IL-6 ve PAI-1 değerleri adropinin etkisiyle azaldı. Adropin tedavisine bağlı olarak kardiyomiyosit çapı ve kardiyak fibrozis yüzdesi azaldı. Adropin, lipit profili ve aorta tunika intima+media tabaka kalınlıkları üzerinde etki göstermedi. Deney hayvanlarında bozulan metabolik sendrom parametreleri in vivo adropin uygulaması ile düzelme gösterdi. Adropin, metabolik sendromda artan kardiyak hipertrofi, fibrozis ve inflamasyonda düşüşe neden oldu. Adropin, metabolik sendrom ve kardiyak remodeling (yeniden yapılanma) bulguları üzerinde iyileştirici yönde etkiler gösterdi.
Özet (Çeviri)
Abdominal obesity and insulin resistance were seen together with glucose intolerance, hypertension and dyslipidemia in metabolic syndrome. Each of the metabolic syndrome components carries a potential risk for cardiovascular diseases. Adropin which synthesized by the liver and brain has a healing effect on insulin resistance and obesity. It is effective in maintaining endothelial function. Serum adropin levels were detected low in clinical studies on obesity, tip 2 diabetes, metabolic syndrome, hypertension and coronary heart diseases. In this thesis study, we investigated the effect of adropin administration on metabolic syndrome and cardiovascular system. To constitute a metabolic syndrome, %20 fructose was added to the drinking water of male adult Sprague-Dawley rats during 12 weeks. Intraperitoneal adropin administration was performed last ten days of the study. Experimental animals were placed in Control, Adropin, Metabolic Syndrome (MetS) and Metabolic Syndrome+Adropin groups. Body weight, waist circumference, intraperitoneal glucose tolerance test, fasting blood sugar and blood pressure were measured. Insulin, lipid profile and high sensitive C-Reactive Protein (hs-CRP) measurement in serum were performed. Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), Interleukin-6 (IL-6) and Plasminogen Activator Inhibitor-1 (PAI-1) levels in serum and heart were detected. Cardiac fibrosis, cardiomyocyte diameter, presence of atherosclerotic plaque and thickness of the tunica intima+media in the aorta were determined by histological experiments. Increased body weight, waist circumference, body mass index and blood pressure levels in MetS were reduced by adropin treatment. Increased insulin resistance and impaired glucose tolerance were improved by adropin. Increased hs-CRP, TNF-α, IL-6 values in MetS decreased with adropin treatment. Cardiomyocyte diameter and percentage of cardiac fibrosis were decreased by the effect of adropin. Lipid profile and aorta tunica intima+media thickness were not affected by adropin treatment. Impaired metabolic syndrome parameters in experimental animals were improved by in vivo adropin administration. Increased cardiac hypertrophy, fibrosis and inflammation in metabolic syndrome decreased with adropin. Adropin showed ameliorative effects on metabolic syndrome and cardiac remodeling findings.