Spor ve farklı değişkenlere göre üniversite öğrencilerinin akıllı telefon yoksunluğu korkusu (nomofobi), alkol ve madde bağımlılık durumlarının incelenmesi
Investigation of the effect of smartphone deprivation (nomophobia) levels on alcohol and substance dependence of university students who play sports in different branches or not
  1. Tez No: 852646
  2. Yazar: YUSUF ZİYA YILDIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZTÜRK AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma spor ve farklı değişkenlere göre üniversite öğrencilerinin akıllı telefon yoksunluğu korkusu (nomofobi), alkol ve madde bağımlılık durumlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Yükseköğretim düzeyinde ve farklı akademik birimlerde öğrenimlerine devam eden 18 -35 yaş aralığındaki 228 kadın ve 217 erkek olmak üzere toplam 445 öğrencinin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilen bu araştırmada; Erdem ve arkadaşları (2017) tarafından Türkçe formu oluşturulan, Güler ve Veysikarani (2019) tarafından tekrar güvenirlik analizi yapılan Nomofobi Ölçeği ile Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Formu (BAPİRT) / (Alkol Ölçeği ve Madde Ölçeği) Ögel ve arkadaşlarının (2012) geliştirdiği BAPİ (Bağımlılık Profil İndeksi) risk tarama ölçeği (BAPİRT) Bağımlılık Profil İndeksi araştırma kapsamında kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 26.0 programında bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile LSD testleri kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar. 0.01 ve 0.05 aralığında ve anlamlı farklılık düzeyinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a study conducted with the voluntary participation of 445 students, comprising 228 females and 217 males aged between 18 and 35, enrolled in various departments of different universities, using the Nomophobia Scale developed by Erdem et al. (2017) in Turkish and re-evaluated for reliability by Güler and Veysikarani (2019), along with the Addiction Profile Index Risk Screening Form (BAPIRT) developed by Ogel et al. (2012), including the Addiction Profile Index (BAPİ) risk screening scale, which encompasses the Alcohol Scale and Substance Scale. The collected data were analyzed using independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and LSD tests in SPSS 26.0 software. The results were interpreted at the 0.01 and 0.05 significance levels.