Lise öğrencilerinde fiziksel aktivite ile sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu ilişkisi (Ordu ili örneği)
Relationship between physical activity, social media addiction, and quality of life among high school student: A case study in Ordu province Turkey
- Tez No: 852647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZTÜRK AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Lise öğrencilerinde fiziksel aktivitenin, sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışma, lise çağındaki gençler arasında fiziksel aktivite düzeyleri ile sosyal medya kullanımı arasında olası bir bağlantıyı ve bu durumun yaşam doyumu üzerindeki etkisini anlamak için yapılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Ordu il merkezinde yer alan dört farklı lise türünde (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi) öğrenim görmekte olan 300 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“Yaşam Doyum Ölçeği”ve "Fiziksel Aktivite Kısa Anketi Ölçeği'' ile toplanmıştır. Elde edilen verilere SPSS 26.0 programında tanımlayıcı istatistikler ve akabinde basıklık-çarpıklık değerleri ile veri setinin normallik analizleri yapılmıştır. Dağılımın normal olduğu tespit edildiğinden dolayı bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile post hoc testlerinden LSD testi, ölçek puanları arasındaki ilişkide ise Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Sonuçlar 0,001 ve 0,005 anlamlılık düzeylerine göre yorumlandı. Araştırmada elde sonuçlar cinsiyet, gelir seviyesi, okul türleri, sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitim durumu gibi değişkenlerin öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı, yaşam doyumu ve fiziksel aktivite düzeyleri üzerindeki ilişkilerini göstermiştir. Erkek öğrencilerin şiddetli fiziksel aktivite ve sosyal medya bağımlılığıyla daha olumlu sonuçlar elde ettiği görülürken, kadın öğrencilerin orta düzeydeki fiziksel aktiviteyle daha olumlu sonuçlar gösterdiği tespit edilmiştir. Gelir seviyesine göre, düşük gelir grubunun sosyal medya bağımlılığı üzerindeki eğiliminin yüksek olduğu ancak orta gelir grubunun yaşam doyumu açısından daha olumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Okul türleri arasında, Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu puanlarının İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden daha yüksek olduğu fakat fiziksel aktivite düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamadığı gözlemlenmiştir. Sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitim düzeyi değişkenlerine göre ise, sosyal medya bağımlılığı, yaşam doyumu ve fiziksel aktivite düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu bulgular, farklı değişkenlerin öğrencilerin sosyal medya kullanımı, yaşam doyumu ve fiziksel aktivite üzerindeki etkilerini anlamak adına önemli bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between physical activity levels, social media addiction, and life satisfaction among high school students, aiming to understand a potential connection between physical activity levels and social media usage and its impact on life satisfaction among adolescents. The study utilizes the quantitative research method of correlational survey. The sample consists of 300 students from four different types of high schools (Anatolian High School, Science High School, Industrial Vocational High School, Imam Hatip High School) located in the central district of Ordu province, Turkey. Data for the study were collected using the“Social Media Addiction Scale,”“Life Satisfaction Scale,”and“Physical Activity Short Survey Scale.”Descriptive statistics, kurtosis-skewness values, and normality analyses of the dataset were performed using SPSS 26.0 software. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) with LSD post hoc tests, and Pearson correlation test were employed to analyze the relationships between variables. Results were interpreted at significance levels of 0.001 and 0.005. The study's findings reveal correlations between variables such as gender, income level, school types, class level, and parental education status with students' social media addiction, life satisfaction, and physical activity levels. While male students exhibit more positive outcomes with intense physical activity and social media addiction, females show more favorable results with moderate physical activity. Regarding income levels, it is observed that the low-income group tends to have higher social media addiction, while the middle-income group demonstrates more positive results in terms of life satisfaction. Among school types, students from Industrial Vocational High School exhibit higher scores in social media addiction and life satisfaction compared to students from Imam Hatip High School, with no significant difference in physical activity levels. However, no significant relationships were found between social media addiction, life satisfaction, and physical activity levels concerning class level and parental education status. These findings provide a valuable perspective on understanding the effects of various variables on students' social media usage, life satisfaction, and physical activity.