A Methodology for implementing total quality management: A case study in the military academy
Toplam kalite yönetimi için bir uygulama metodolojisi: Kara Harp Okulunda uygulamalı bir çalışma
- Tez No: 85266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR VAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Bütün organizasyonlar, misyonları, üretim süreçleri, personeli, kaynakları, kapasiteleri, imkanları ve kısıtları itibariyle birbirinden farklıdır. Bu ve başka yönlerinin farklı olması nedeniyle organizasyonların kalite prensiplerini ve araçlarını kullanarak değişimleri de farklı yaklaşımları gerektirir. Teorik Toplam Kalite Yönetimi bilgilerini bulmak veya TKY araçlarına ulaşmak TKY uygulayacak organizasyonlar için problem değildir. Uygun bir uygulama metodolojisi belirlemek Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının başarısında en önemli faktördür. Uygun bir metodoloji bulmak veya geliştirmek organizasyonların karşılaştığı en önemli problemdir. Uygun metodoloji belirledikten sonra; organizasyonların TKY uygulamalarındaki başarısı kurdukları takımların etkinliğine bağlıdır. Takımların iyi bir kuruluşu olması, görev ve sorumluluklarının net olarak belirlenmesi takımın etkinliğini arttırır, yoksa çalışmalar boşa gider ve takım çalışmaları amacına ulaşamaz. Bu tez büyük organizasyonlar için bir Toplam Kalite Yönetimi uygulama metodolojisi ve Takım Çalışması örneği sunmaktadır. X111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every organization is different, with differing missions, work processes, personnel, resources, capabilities, opportunities, and constraints. Due to these and other differences, each will have a slightly different approach to transforming the organization through quality principles and tools. Finding the theoretic knowledge about Total Quality Management principles and reaching TQM tools are not the problems for organizations implementing TQM. Choosing an appropriate methodology is the critical success factor for organizations implementing TQM. Developing or finding an appropriate methodology is the most important problem that organizations face. After choosing an appropriate implementation methodology, the success of the organization's TQM effort hinges on the effectiveness of the teams it charters. Obtaining a clear charter is key to the team's success; without it the team is likely to flounder and be uncertain of their purpose, level of effort, and timeline. This thesis proposes a TQM implementation methodology for large organizations and represents a teamwork example. Xll