Using system dynamics tools in project management systems archetypes and feedback loops for southeastern Anatolia project
Proje yönetiminde sistem dinamikleri araçlarının kullanılması Güneydoğu Anadolu Projesi için sistem arketipleri ve geribesleme döngüleri
  1. Tez No: 85265
  2. Yazar: M. KUTSİ BARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. M. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Proje Yönetimi yaşayan her organizasyonun en önemli yönetim faaliyetlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen teknoloji ve küreselleşen pazar projelerin de değişip farklılaşmasına yol açmış ve dolayısıyla yeni proje yönetim metodlarının uygulamaya konulması kaçınılmaz olmuştur. Günümüz problemlerini sadece sebep-sonuç ilişkisi ile açıklamaya çalışmak, teknik tabiri ile, problemlere lineer bakış açısı getirerek çözüm üretmeye çalışmak, kalıcı çözümler için yetersiz kalmaktadır. Özellikle uluslararası anlaşmazlıklar, çevre kirliliği, silahlanma gibi tüm dünyayı ilgilendiren sorunların tek bir sebepten doğduğunu ve tek bir sonuca ulaştığım söylemek zordur. Bu zorluğu ortadan kaldırmak için, olayları sistem yaklaşımı ile ele almak ve parçalar arasındaki etkileşimi zaman boyutunda ele alarak çözmek yeni bir metod olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu metodun adı sistem dinamikleridir. Bu çalışmada ele aldığımız konu Proje Yönetiminin Sistem Dinamikleri Yaklaşımı ile ele alınıp irdelenmesidir. Özellikle büyük çaplı projelerin yönetiminde sistem dinamikleri yaklaşımının kullanılması proje maliyetlerinin düşmesi ve projelerin öngörülen sürede tamamlanması açısından etkin sonuçlar vermiştir. Bu tez çalışmasının kapsamında olmak üzere; Proje, Proje Yönetimi, Sistem Dinamikleri sırası ile ve kavramsal olarak ele alındıktan sonra Proje Yönetimi & Sistem Dinamikleri ayrı bir bölüm olarak incelenmiştir. Türkiye'nin en büyük projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)'ın mevcut problemleri sistem dinamikleri araçlarıyla incelenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Project Management is considered as one of the most important management activities of each living organisation. The change and the difference in the development of technology and the globalisation has caused the difference in projects, so it has been inevitable to put new project management skills in use. Trying to express the recent problems by cause&effect relation - in technical sense, trying to create solutions for the problems of our world by using linear point of view - have been insufficent for the permanent solutions. Especially, it's hard to say that the origin of the problems are arising from only one single reason and achieving only one single result in the problems of whole world such as international disagreements, pollution, and armement. To remove this hardness, it is necessary to take the events in system approach, to solve the interaction in between the parts at the time dimension stage. It comes out as a new methodology. This methododology is called System Dynamics. In the present study the subject matter is to examine the Project Management via System Dynamics Approach. It has been observed that the usage of system dynamics in management of big projects has caused a great savings in cost and provided the right time estimations to complete the projects. In this thesis after they are put in order as Project, Project Management, System Dynamics within the scope of general description, Project Management & System Dynamics are examined seperately. Finally the present several problems of Southeastern Anatolia Project (SAP), the biggest project of Turkey, are examined with the tools of system dynamics. Vlll