Kistik fibrozisli çocukların annelerinin bakım yükü ve yaşam kalitesi
Care burden and quality of life of mothers of children with cystic fibrosis
  1. Tez No: 852663
  2. Yazar: RABİA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR SEZER EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma kistik fibrozis (KF) tanılı çocuğu olan annelerin bakım yükü ve yaşam kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırma, 01.12.2022-30.01.2023 tarihleri arasında Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan iki merkezin Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniği'nde izlenen 6-13 yaş grubu KF tanılı çocuğu olan 76 anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Zarit Bakım Yükü Ölçeği (ZBYÖ) ve Revize Kistik Fibrozis Anketi-Yaşam Kalitesi Ebeveynler/Bakıcılar Formu (CFQ-R Yaşam Kalitesi Anketi) ile toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Student t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney-U, Kruskal Wallis Varyans Analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan annelerin ZBYÖ puan ortalamaları 43.34±14.14, CFQ-R yaşam kalitesi puan ortalamaları ise 566.64±197.45 bulunmuştur. Çalışmada annelerin ZBYÖ ve CFQ-R yaşam kalitesi puan ortalamaları arasında negatif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur (p=0.001).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the care burden and quality of life of mothers with children diagnosed with cystic fibrosis (CF). This descriptive and cross-sectional study was conducted with 76 mothers with children diagnosed with CF in the 6-13 age group, who were followed up in the Pediatric Chest Diseases Polyclinic of two centers in the Central Anatolia Region of Turkey between 01.12.2022 and 30.01.2023. In the study, data were collected with the Descriptive Characteristics Form, Zarit Care Burden Scale (ZBYS) and Revised Cystic Fibrosis Questionnaire-Quality of LifeParents/Caregivers Form (CFQ-R Quality of Life Questionnaire). Data were evaluated with descriptive statistics, Student's t test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann Whitney-U, Kruskal Wallis Analysis of Variance and regression analysis. The mean ZBYS score of the mothers participating in the study was 43.34±14.14, and the mean CFQ-R quality of life score was 566.64±197.45. In the study, a moderate negative relationship was found between the mothers' ZBSQ and CFQ-R quality of life score averages (p = 0.001).