Kız çocuklarda solid meme kitlelerine cerrahi yaklaşım
Surgical approach to solid breast masses in girls
  1. Tez No: 852682
  2. Yazar: BARADAR KARIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çocukluk çağında memenin solid kitleleri nadiren görülür. Bu çalışmada hastanemizde takip ve tedavisi yapılan kız çocuklarındaki solid meme kitlesi vakalarının geriye dönük olarak değerlendirilmesi planlanmıştır. Kız çocuklarındaki solid meme kitlelerinin klinik, radyolojik, cerrahi ve patolojik özelliklerinin tanımlanması, hastalara uygulanan cerrahi yöntem ve sonuçları ile hastaların postoperatif dönemdeki takipleri ve gelişen komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01 Ocak 2004-31 Aralık 2022 tarihleri arasında 18 yaşından küçük olan, hastanemiz Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde memede solid kitle tanısı alan, takip ve tedavisi yapılan kız hastaların tamamı çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, şikayetlerin süresi, öz ve soygeçmiş özellikleri, ek hastalıkları, muayene bulguları, görüntüleme bulguları, takip verileri, cerrahi uygulanan hastalarda ameliyat verileri, patoloji sonuçları, postoperatif takipleri hastane bilgi işletim sistemi üzerinden geriye dönük olarak tarandı. Kitle yerleşimine göre sağ, sol ve bilateral meme tümörleri şeklinde üç grup ile opere edilen ve takipte küçülüp kaybolan meme tümörleri olacak şekilde iki grup oluşturularak, veriler karşılaştırıldı. Tümör boyutunda küçülme ihtimali açısından ROC eğrisi oluşturularak, tümör boyutu için bir kesim noktası belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Solid breast masses are rarely seen in childhood. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the cases of solid breast masses in girls who were followed and treated in our hospital. We aimed to define the clinical, radiologic, surgical and pathologic features of solid breast masses in girls, to evaluate surgical methods and results, postoperative follow-up and complications. Materials and Methods: Between January 1, 2004 and December 31, 2022, all female patients younger than 18 years of age who were diagnosed with a solid mass in the breast and who underwent follow-up and treatment in the Pediatric Surgery Clinic of our hospital were included in the study. Demographic characteristics of the patients, complaints at presentation, duration of complaints, self- and family history, comorbidities, examination findings, imaging findings, follow-up data, operative data, pathology results, and postoperative follow-up data of the patients who underwent surgery were retrospectively scanned through the hospital information operating system. Three groups were formed as right, left and bilateral breast tumors and two groups were formed as operated breast tumors and breast tumors that shrunk/vanished during follow-up and the data were compared. A cut-off point for tumor size was determined by creating a ROC curve for the possibility of tumor size reduction.