A Communications infrastructure for disconnected operations in a client server computing environment
- Tez No: 85271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Özet Düşük kaliteli, güvensiz telsiz iletişimi sıkça kullanıldığından, hareketli iletişim ve işlemede bağlantısız operasyonlar önemlidir. Masaüstü bir bilgisayar yerel yada geniş bir ağa bağlı olabildiği halde, taşınabilir makineler sadece telefon hatlarına yada hücresel bağlantılara dayanabilir. Dahası, hareketli makineler küçük disk alanı, düşük band genişliği, güç ve zaman kısıtlamaları gibi bir çok yetersizlikle karşı karşıyadırlar. Hareketli sistemlerin performansım artırmak için bağlantısız operasyonlar kullanılabilir. MaROS, hareketli işlemeyi destekleyen ve hareketli makineler arasında bağlanyısız operasyonları kullanan uygulamalar için kullanılan bir uygulama geliştirme platformudur. Bu tezde, MaROS iletişim altyapısının tasarım ve uygulaması sunulmuştur. İletişim modeli iki etmen kullanırak bağlantısızlığı destekler ve kendine ait TCp admda bir iletişim protokolü vardır. TCp güvenilir sıralı paket ulaşımını garanti eder. İletişim etmeni (CA) iletileri kuyruğa dizmekten ve ulaşıcaklan yerlere göndermekten sorumludur. Bu alandaki güncel araştırma ve diğer konular üzerindeki gözlemlerden sonra bağlantısız ve güvenilir iletişim sistemi için bir tasarım ve uygulama MaROS bütünü içinde sunulmuştur. Buna ek olarak, pilot uygulamanın testleri yapılmış ve başarımı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract In the area of mobile communications and computing, disconnected operations are important since lower quality, unreliable wireless communications are frequently used. Although a desktop computer may rely on Local or Wide Area Network, a portable machine may only rely on a telephone line or cellular connections. Furthermore, mobile hosts have many insufficiencies, such as, small hard disk space, low bandwidth connections, power and time limitations. In order to increase performance of the mobile systems, disconnected operations may be used. MaROS is an application development platform for the applications, which supports mobile computing and facilitates disconnected operations among mobile hosts. In this thesis, the design and implementation of the MaROS communication infrastructure is presented. The communication model uses two agents to support disconnection and it also has its own communication protocol TCp. TCp guarantees reliable ordered packet delivery. The Communication Agent (CA) is responsible from putting the messages into the queue and their reliable transfer to their destinations. After a survey of current research on related subjects a design and its implementation for a disconnected and reliable communication infrastructure, together with the MaROS schema are presented. Furthermore, tests performed on the pilot implementation are discussed.