Cost-benefit analysis for the evaluation of military systems: An application of quality function deployment as a tool for the evaluation of wheeled armored vehicles in Turkish army
Askeri sistemlerin değerlendirilmesinde maliyet-etkinlik analizi: QFD'nin Türk Kara Kuvvetlerindeki tekerlekli zırhlı araçların değerlendirilmesinde bir araç olarak kullanılması
- Tez No: 85272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bütün yatırım kararları, ele alınan alternatiflerin birbirine gore avantajlarının ve dezavantajlarının analizi sonucunda verilmelidir. Bir yatırımın getiri ve götürülerinin karşılaştırılması güvenilir kararlar vermemizi sağlar. Askeri yatırımlarda, bir askeri sistemin maliyeti parasal olarak ölçülmesine rağmen, faydası parasal olarak ifade edilemez. Askeri sistemin parasal olmayan faydası, sistemin maliyeti ile karşılaştırılabilmesi için anlamlı bir şekilde sayısaüaştırdmahdır. Bu çalışmada, ilk olarak özel sektörde ve savunma sektöründe yürütülen mabyet- etkinlik analizleri incelenmiştir. Aynı zamanda, ABD' de yapılan maliyet-etkinlik analizleri incelenmiş ve bunların Türk Silahlı Kuvvetlerindeki uygulamalarla karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın sonraki bölümünde, askeri sistemlerin değerlendirilmesi için Değer Fonksiyonu yaklaşımını tanıtılmıştır. Değer Fonksiyonu sistemin sayısallaştırdmış faydasının sistemin ömür devir maliyetine oranı olarak tanımlanabilir. Sistemin faydasının ölçümü, sistemin konfigürasyonunun müşteri ihtiyaçlarını karşılama derecesini sayısallaştıran QFD (Quality Function Deployment) Metodu ile yapılmaktadır. Bu metodoloji, özellikle Ar-ge'ye dayalı tedarik projeleri için uygun bir metodolojidir. Değer Fonksiyonunun ikinci kısmı ise uygun bir modelle elde edilebilecek ömür devir maliyetidir. Sunulan metodoloji Türk Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı olan tekerlekli zırhlı araç alternatiflerinin karşılaştırılmasına yönelik bir karar problemine uygulanmıştır. Sonuçta, rakip sistemlerin değer fonksiyonlarının karşılaştırılmasının, tarafsız ve güvenilir kararlar almamızı sağlayacağı gözlenmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every investment decision should be based on the analysis of relative advantages and disadvantages of the alternatives being considered. Comparison of pros and cons of an investment provides a reliable decision making. In a military investment, although cost can be measured in dollars, benefit cannot be measured in dollars. So, non monetary benefit of a military system should be quantified meaningfully to compare with its monetary cost In this study, the cost benefit analysis applications in both private sector and defense sector are examined. On the other hand, cost-benefit analysis performed in US Military is examined and compared with the one performed in Turkish Armed Forces. Following these evaluations, a merit function approach for the evaluation of competing military systems is presented. Merit function is defined to be the ratio of the quantified system benefit to system life cycle cost. System benefit is measured by the Quality Function Deployment (QFD) Method that quantifies the degree to which a given system configuration satisfies a set of customer requirements. This methodology is especially suitable for the R&D acquisition project. Second part of the merit function is a life cycle cost measure, which can be derived using any valid model. Application of the proposed methodology is demonstrated by an evaluation of wheeled armored vehicles for Turkish Army. It is concluded that comparison of merit measures of competing military systems provides an objective and reliable decision making process.