Satellite communications systems
Uydu haberleşme sistemleri
- Tez No: 85273
- Danışmanlar: DR. ERDAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET UYDU HABERLEŞME SİSTEMLERİ Modern askeri operasyonlarda uzay çok önemli bir unsurdur. Bilgi toplama, işleme ve dağıtımı konusunda uydu sistemleri eşsiz kabiliyetleri nedeniyle gelişen geleceğin muharebe sahasında bu sistemlerin önemli bir rolü vardır. 21. yüzyılda engelleri aşarak uzayı, gelişen yer sistemleri ile entegre etmemiz gerekir. Geleceğin muharebe sahasında başarının vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi de uzayın etkili bir şekilde kullanılabilmesidir. Soğuk savaşın sona ermesi Türkiyenin askeri ve ekonomik çıkarlarına karşı tehditleri arttırıcı dinamik ve belirsiz bir uluslar arası platformu ortaya çıkarmıştır. Uzaydan sağlanabilecek bilgilerle Türkiyenin milli güvenlik hedeflerini başarıyla sağlayabilmesi ve askeri operasyonlarını başarıyla yürütebilmesi için ;savaşacak insangücümüzün uzayın kendisine sağladığı imkanları yeterli düzeyde bilebilmesi ve böylece kendi ihtiyaçlarını ortaya koyabilmesi gerekir. Aynı zamanda bu ihtiyaçlarını kendi gereksinimlerini karşılayabilmesi açısından ticari dünyaya da açıklayabilmesi gerekir. Günümüzde uzayın Türk Silahlı Kuvvetlerinin gelecekteki etkinliği açısından sağlayacağı imkanların önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır. Yeni bir yüzyıla girerken uydu dünyası şu andakinden çok daha farklı olacaktır. Tezimizde uydu haberleşme sistemlerindeki teknolojik gelişmeleri etkili ve güçlü bir yedek haberleşme altyapısı kurabilmek için sivil ve askeri arenada nasıl kullanılması gerektiğini inceledik. Bu tezin uydu haberleşme sistemlerine bir bakış açısı sağlarken güttüğü iki amacı vardır; 1. Milli güvenlik çıkarlarımız ışığı altında uydu haberleşme sistemleri hakkında karar verici makamlara bilgi sağlamak, 2. Uydu haberleşme sistemlerinin 21. yüzyıl Türkiyesinin Milli savunma gücüne getireceği katkıları gözden geçirmek ve uzayın askeri operasyonlarımıza nasıl entegre edilmesi gerektiğini incelemektir. xxın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SATELLITE COMMUNICATIONS SYSTEMS Space forces are fundamental to modern military operations. They are playing a crucial role in ongoing revolution of warfare because of their unique capability for gathering, processing and disseminating information. Through the perspective of 21st century, we should break down the barriers and integrate space with technical developments of the ground systems. Effective exploitation of space is becoming prerequisite for success on the battlefield. The end of the cold war has brought a dynamic international environment that has engendered new uncertainities and concerns about the diversity of threats to Turkish military and economic interests. To achieve national security objectives and conduct military operations that use space related information, warfighters need to be sufficiently knowledgable about space operations to articulate requirements and the service that provides them. Concomitantly, they need to be able to explain those requirements to the commercial space environment that will likely develop the technologies and systems to satisfy those requirements. The capabilities that space provides today, are increasingly recognized vital for the future effectiveness of Turkish Armed Forces. By the turn of the century, the satellite landscape will be quite different than the one with we are facing today. We will examine these state of the art technological developements and how to use this satellite communications systems in both civil and military applications to build an effective and powerfull national communications back-up infra structure. This thesis will provide insight into the emerging satellite communications systems. The objective for the thesis will be twofold,as following; 1. To inform decision makers on the exploitation of satellite comunications systems in the pursuit of national security interests, 2. To provide an overview of how the exploitation of satellite systems are creating new eras for the Turkey's 21st century national defense and how should space capabilities be integrated into our military operations. xxii