Nuri Demirağ ve kalkınma projeleri
Nuri Demirağ and development projects
  1. Tez No: 852766
  2. Yazar: AYTEKİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Osmanlı'nın son dönemlerinden itibaren kaybetmeye başladığımız medeniyet şuurunu tekrar elde etmek için tercih edilen yanlış yöntemler kendimize olan güven duygumuzu kaybetmemizle sonuçlanmıştır. Taklit ederek içi boş Batılılaşmayı tercih ettiğimizin farkına varan ve içimizden çıkan birileri, yanlış işleyen bu çarka çomak sokarak sürece müdahale etmiş; milletin makûs talihini tersine çevirmek için cansiperane mücadele etmiştir. Türk tarihindeki bu kahramanlardan biri de önüne yerli ve emperyalist oyun ve entrikalarla engeller çıkarılan ancak bu engellere rağmen azim ve kararlılığını hiçbir zaman kaybetmeyen, servetini inandığı davası uğruna hiç tereddüt etmeden harcayan Nuri Demirağ'dır. Türkiye'nin geleceğine mücadelesi ve azmiyle ışık tutan Nuri Demirağ, gerçekleştirdiği veya gerçekleştiremediği projelerle birçok konuda Türkiye'de öncü olmuştur. Nuri Demirağ'ın Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde başlayan hayat hikâyesi Birinci Dünya Savaşı, Millî Mücadele Dönemi ve Cumhuriyet'in kuruluş yıllarını kapsamaktadır. Hayatı boyunca yaptığı çalışmalar ve gösterdiği faaliyetler onun iş adamı, dava adamı ve siyaset adamı kimliği ile farklı dönemlerde ön plana çıkmaktadır. Nuri Demirağ'ın iş hayatına atıldığı yıllarda, ülke işgal altında bulunmakta olup Türk girişimcilerin bu alanda yer edinmeleri oldukça zordur. O, bu olumsuz şartlarda ortaya çıkmış, Cumhuriyet'in ilk yirmi yılına damgasını vurmuş dünya çapında projeleri hayata geçirmiş bir müteşebbistir. Nuri Demirağ'ın millî kalkınma yolundaki arzusu, özel teşebbüse olan inancı yeni kurulmuş Türk devletinde iş hayatının temel direği olmuş ve bu alanda hazırladığı projelerle öncü sıfatını kazanmıştır. Mütevazı bir sermaye ile başladığı iş hayatına Nuri Demirağ, bir dava adamı olarak büyük ideallerinin peşinden koşmuş, şahsi menfaatten uzak ülke kalkınması için amansız bir mücadeleye girmiş, kendisini bu uğurda ülkesine ve milletine vakfetmiştir. Anahtar Kelimeler Nuri Demirağ, müteşebbis, tayyare, hava sanayi, gök okulu
Özet (Çeviri)
The wrong political mindsets to regain the consciousness of civilization started to lose since the late Ottoman period resulted in the loss of self-confidence. Realizing the negative impact of adopting hollow Westernization through imitation, some leading figures appeared to intervene in the process in order to reverse the nation's misfortune. One of these heroes is Nuri Demirağ, who never lost his perseverance despite the local and imperialist plots, obstacles and intrigues and spent his fortune for the cause he believed. Demirağ, who shed light on Turkey's future with his determination, pioneered in many areas with the projects he either accomplished or failed. Demirağ, born in the late Ottoman Empire period, witnessed the First World War, the National Independence War and the foundation of the Republic. His works illustrate him as a businessman, a man of a cause and a politician in different periods. When he started his business life, the whole country was invaded, which was very difficult for Turkish entrepreneurs to gain a position in the business. He was an inspiring entrepreneur who accomplished world-class projects that marked the first two decades of the Republic. His desire for national development and belief in private enterprise directed his business life with his trailblazing projects. However, Demirağ, who started business with a small capital, pursued his great ideals, engaging in a relentless battle for the development of the country without personal gain, and devoting himself to his country. Keywords Nuri Demirağ, entrepreneur, plane, air industry, sky school