Katı cisimlerin enerji minimizasyonu ile sonlu elemanlar analizi
Finite Element Analysis of Solids with Energy Minimization
- Tez No: 852900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZBAŞARAN, PROF. DR. YUSUF CENGİZ TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Klasik Sonlu Elemanlar Yöntemi doğrusal ve iyi kısıtlanmış sistemler için kolayca analiz gerçekleştirebilir. Fakat doğrusal olmayan, stabil olmayan sistemleri çözmede başarısız olur. Yapı analizi için alternatif bir yol, yapının denge durumunun en küçük toplam potansiyele sahip konfigürasyonu ile aynı olduğu ilkesine dayanan Optimizasyon ile Sonlu Elemanlar Yöntemidir. Optimizasyon ile Sonlu Elemanlar Yöntemi, 2004 yılında Toklu tarafından TPO Metodu ismi ile tanıtılmıştır. Optimizasyon ile Sonlu Elemanlar Yöntemi hem doğrusal hem de doğrusal olmayan sistemler için yinelemeli prosedür kullanarak problemi bir optimizasyon problemi gibi çözer. Bu metodun en büyük avantajı formülasyonunun son derece basit, uygulanmasının çok kolay ve karmaşık problemlerin çözümünde ümit vadetmesidir. Söz edilen yöntem üç boyutlu elemanlar kullanılarak modellenen çeşitli problemler üzerinde test edilmiştir. Sunulan çalışmada, Optimizasyon ile Sonlu Elemanlar Yönteminin çalışma alanının genişletilmiş ve karmaşık problemlerin çözümünde önemli bir alternatif olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Classical Finite Element Method can easily perform analysis for linear and well-constrained systems. But it fails to solve nonlinear, unstable systems. An alternative way for structural analysis is the Finite Element Method with Optimization, which is based on the principle that the equilibrium state of the structure is the same as its configuration with the smallest total potential. Finite Element Method with Optimization was introduced by Toklu in 2004 under the name TPO Method. Finite Element Method with Optimization solves the problem as an optimization problem using an iterative procedure for both linear and nonlinear systems. The biggest advantage of this method is that its formulation is extremely simple, its implementation is very easy, and it is promising in solving complex problems. The mentioned method has been tested on various problems modeled using three-dimensional elements. In the presented study, it has been revealed that the Finite Element Method with Optimization is an important alternative in solving complex problems whose working area has been expanded.