Startegy laboratory as a management tool for learning organizations
Öğrenen organizasyonlarda bir yönetim aracı olarak strateji laboratuvarı
  1. Tez No: 85294
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARANSEL ATÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET 1990'larla birlikte, ayakta kalmak isteyen organizasyonlar için öğrenen örgüt olma bir çıkış yolu hali gelmiştir. Öğrenen organizasyon bireysel öğrenmeyi ve organizasyonel öğrenmeyi içerir. Öğrenen örgütün kullandığı önemli araçlardan biride Strateji Laboratuarlarıdır. Strateji laboratuarları, zamanı ve mekanı sıkıştırmak suretiyle yöneticilere uzun vadeli kararlarını ve muhtemel sonuçlarını risksiz bir ortamda test etme imkanı verir. İster kar amaçlı ister kar amacı gütmeyen organizasyonlarda sosyal faktörlerin modele katılabilmesi, modelin gerçekçi olmama handikabını ortadan kaldırdığı gibi oldukça gerçekçi sonuçlarında alınmasını beraberinde getirir. Bu araştırmada öğrenen organizasyonlar ve öğrenen organizasyonlarda bir yönetim aracı olarak strateji laboratuarı ele alındı. Yaratılan strateji laboratuarında, stratejiler denenerek sonuçları ortaya kondu. Stok seviyelerine bağlı muharebe etkinliğinin Ithink yardımıyla modellenerek yaratılan Strateji Laboratuarında duygusallık faktörü gibi rakamlarla ifade edilemeyen sosyal faktörlerde kullanıldı. Strateji Laboratuarında yapılan testlerde, savaş ve barış koşulları ayrı ayrı denenerek, muharebe etkinliği ölçüldü. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 1990s learning organization became a way out for organizations to survive. Learning organization consists of individual and organizational learning. Strategy laboratories are important tools for learning organizations. Strategy laboratories compress time and space and give opportunity to managers to test their long-term decisions and possible solutions at riskless environment. Since, social factors can be added to the model of profit or nonprofit organizations, realistic results can be obtained. In this study, learning organization and strategy laboratory as a management tool for learning organizations are handled. A strategy laboratory is created, strategies are tried, and results are discussed. Combat effectiveness related to inventory levels is modeled with Ithink. In this strategy laboratory, some social factors like sensitivity are used that can not be express by numerical values. Peacetime and wartime policies are tried in the strategy laboratory and combat effectiveness is measured. Vlll