Asaf koyunu yetiştiren işletmelerin sürdürülebilirliğinin ve yapısal durumlarının belirlenmesi
Determination of the sustainability and structural conditions of businesses raising asaf sheep
- Tez No: 853049
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, Asaf koyununun araştırılması ve 2022 yılı içerisinde, Türkiye'de Asaf koyunu yetiştiren işletmelerin sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgesinde Konya, Ankara, Çankırı, Aksaray, Niğde, Afyonkarahisar, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İzmir illerinde en az %80 oranında Asaf koyunu yetiştiren işletmelerde, toplam 182 baş Asaf koç ve 3370 baş Asaf koyun üzerinde, 15 ayrı işletmede yapılmıştır. Bu süreçte anket metodu kullanılarak, veriler somut bir biçimde ele alınmış olup, Asaf koyunun genel yapısı ve işletmelerin içerisinde bulundukları ekonomik ve sosyolojik durum değerlendirilmiştir. Türkiye'de yeni yetiştirilmeye başlanan Asaf koyunun; döl verimi incelemesinde, doğuran koyun başına doğan kuzu sayısının yıllık 1.52 olduğu, süt veriminin 180-240 gün laktasyon süresi boyunca ortalama 351 l'ye ulaştığı, sürü yönetiminin kolay olduğu, bakımları iyi yapıldığı sürece sağlık sorunu yaşamadıkları ve hastalıklara karşı dirençli oldukları, bölge ve iklim koşullarına tamamen uyum sağladıkları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda işletme yapısı, işletmelerin gelir ve gider tabloları incelenmiş, bu inceleme ve araştırmalar sonucunda işletmelerin sürdürülebilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate the Asaf sheep and to evaluate the sustainability of the enterprises breeding Asaf sheep in Turkey in 2022, in the provinces of Konya, Ankara, Çankırı, Aksaray, Niğde, Afyonkarahisar, Balıkesir, Bursa, Çanakkale and İzmir in the Central Anatolia, Aegean and Marmara regions. It was carried out in 15 different enterprises, on a total of 182 heads of Asaf rams and 3370 heads of Asaf sheep, in enterprises that raise at least 80% Asaf sheep. In this process, by using the survey method, the data were handled in a concrete way, and the general structure of Asaf Bay and the economic and sociological situation of the enterprises were evaluated. Asaf sheep, which has just started to be bred in Turkey; In the fertility analysis, it was determined that the average twinning rate was 1.52, milk yield reached an average of 351 liters during the lactation period of 180-240 days, herd management was easy, they did not have health problems as long as they were well cared for, they were resistant to diseases, and they fully adapted to the regional and climatic conditions. . As a result of the study, the business structure, income and expense statements of the businesses were examined, and as a result of these examinations and research, it was determined that the businesses were sustainable.