Söke ovası sulama alanlarında verimlilik ve rantabilite üzerine bir araştırma
A Research of ırrigatead lands in the Söke basin productivity and rantability
- Tez No: 1207
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Yüksek Lilians Tezi SÖKE OVAUI SULAKA ALANLAKTı,'DA VEKİKLİLİK VE KAKTAbİLİl'ı: UZEKİKE uUi AKA^lfcl-.A Şule SOYLU Ankara Üniversitesi i-'en Bilimleri Enstitüsü l'arııu Ekonomisi Anabiliia Dalı Danışman : Prof.Di*. Hehme t Bülb ül 19Ö7, Sayfa: 196 Jüri: Prof"Dr.Kehmct Bülbül Prof. Dr. Ahmet Er kuş Doç. Dr. Nihat Bozdağ Bu araştırmada tarxmda verimliliğin ve rantabilitenin arttxrxlmasi için gerekli tedbirlerin almcası amacıyla üretim ünetisi olan tarım imletmeleri sermaye yarıları ve gelir düzey leri acxsxndan incelenmiştir. Araştırmaya Ege bölgesinde yer alan £cike ovasi sulanma alanlarındaki tarım işletmeleri seçilmiş ve tabakalı örnekleme metodu ile dört işletme genişlik grubunda 11^+ işletme örneğe seçilmiştir. Her tabakadaki tarım işletmeleri için gayrisaf hasıla, safhasıla, saf. kâr, zirai gelir, sosoyal - gelir, ve-Vantabilite değerleri hesaplanmıştır. Ali AUT Ali KELİ KELEK: Gayrisaf hasıla, zirai gelir, sosyal gelir, verimlilik, rantabilite.
Özet (Çeviri)
XXX ABSTRACT Masters Thesis A K-SEARCH OP IRRIGATEAD LANDS IK THE SCK£ BASI1İ PRODUCTIVITY AKD RATABILITY fcule SOYLU Ankara University Graduate School of Katural Applied Sciences Department of Agricultural jJconoiuics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Bülbül 1937, Page: 196 Jury: Prof.Dr.i-.ehmet Bülbül Prof. Dr. Ahmet BrkuiŞ Ass oc.. Pr of. Dr. Nihat Boz d§ğ In this research, agricultural farms production units have been examined in view of their capital structures and income levels with the purpose of taking necessary measures to increase the productivity and rantability, The farms studies lies in the Soke plains of the Aegean region. 11^ sample farms were chosen by classified sampling method with groups of farm sizes, For each group the gross production, net production, netprofit, agricultural revenue, social revenue were computed.. Gross income, netincome, agriculture!, revenue, social KEY WORDS revenue, productivity, ratability.