Nihat Keklik'in düşüncesinde metafor
Metaphor in Nihat Keklik's thought
- Tez No: 853110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Felsefe, pek çok kimsenin kabul edebileceği gibi anlaşılması zor bir ilimdir. Bu zorluklardan biri daha felsefenin ne olduğunu tarif ederken karşımıza çıkmaktadır. Tariflerdeki zorlukların nedeni felsefenin daima gelişen ve değişen bir ilim olması ile bağlantılı olarak pek çok farklı tarifinin yapılmış olmasıdır. Özellikle okurlar açısından bazı felsefi metinleri anlamak hiç kolay değildir. Bu zorlukların pek çok sebebi bulunmaktadır.Bunların başında, felsefe problemlerinin kendi içindeki güçlüklerden kaynaklanan sebepler gelmektedir. Bazı durumlarda düşünürler kasıtlı veya kasıtlı olmayarak felsefedeki teknik terimleri yoğun bir şekilde ele almak; belirsiz ifadeler, soyut kavramlar, yabancı terimler kullanmak vb. pek çok sebeptendolayı felsefi metinlerin zor anlaşılmasına neden olmuşlardır. Bu çalışmanın amacı, yukarda sözü geçen ve daha pek çok zorlukların nedenlerini ve bunları kolaylaştırmanın mümkün olup olmadığını araştırmaktır. Felsefi metinlerin kolaylaştırılması konusunda karşımıza çıkan ilk isimlerden biri Prof. Dr. Nihat Keklik'tir. Keklik, felsefenin entelektüel düzeyde kolaylaştırılması gerektiğine inanmaktaydı. Kendi deyimiyle;“avâmi felsefe mümkün olmadığı gibi caiz de değildir”Bu amaçla felsefeden hiçbir şey anlamayan halk seviyesine indirmeden, felsefe öğrenmek isteyen okurların yararlanması için pek çok çalışma yapmıştır. Keklik, tüm hayatı boyunca yaptığı çalışmalar neticesinde felsefenin kolay bir biçimde anlaşılması için bazı ilkeler geliştirmiş, bu ilkelerden biri de Metafor sanatıdır. Metafor; bir meseleyi başka bir şekilde ele almak, doğal olan bir konuyumecazi olarak ifade etmektir. Bu çalışmalarda metaforun kullanıldığı alanlar ve daha İlk Çağdan, Yeni Çağa kadar yaşamış filozofların zor konuları kolaylaştırmak amacıyla ele aldıkları metafor örneklerine Nihat Keklik'in değerlendirmeleri ışığında yer verilmiştir. Ayrıca Nihat Keklik'in hayatı, felsefi düşüncesi ve Hikmet Binası metaforuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Philosophy, as most people can understand, is a difficult learning. We see one of these difficulties when we are trying to describe what philosophy is. Philosophy is a learning that always changes and evolves and because of that it has many descriptions. Especially for people who are not interested in psiloshopyh academically, it is hard to understand an article by reading it superficially. That difficulty has many causes. At first, philosophical articles has its own hardships. In some cases, philosophers causes these hardships intentionally or unintentionally by using uncertain terms, abstract concepts, foreign expressions etc. The purpose of this study isresearching the causes of the above-mentioned hardships and ways to make them easier to understand at some level. Professor Nihat Keklik is one of the first and important names in making philosophical articles more understandable. He believed that philosophy should be facilitated at an intellectual level. In his own words:“Commoner philosophy is neither possible nor appropriate.”With that purposehe has done some researches for the benefit of people who want to learn philosophy, without bringing it down to the public level. Keklik developed some principles about understanding philosophy, as a result of the work he has done throughout his life. One of these principles is the art of metaphor. It is used for considering a topic in another level or expressing a subject figuratively. In this study, the areas where metaphor is utilized and the examples of metaphors used by both ancient and modern philosophers; are included in the light of Keklik's evaluations. Professor Keklik's life, his philosophical thoughts and his“The Building of Wisdom”metaphor are also included.