Iot data privacy and security based on blockchain technology
Blok zincir teknolojisi tabanlı nesnelerin internetinde veri gizliliği ve güvenliği
  1. Tez No: 853119
  2. Yazar: MOHAMMED TALIB RAHEEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Derin Aşırı Öğrenme Makinesi (D.E.L.M.) ve blok zinciri inovasyonunun entegrasyonu, Nesnelerin İnterneti (IoT) içinde, özellikle de akıllı çerçeve durumlarında güvenlik ve koruma zorluklarına yönelmede bir dünya görüşü hareketine işaret etmektedir. Bu çalışma, D.E.L.M.'in güvenliği güçlendirmek, canlılık yeterliliğini en üst düzeye çıkarmak ve bireyselleştirilmiş müşteri karşılaşmaları sunmak için ileriye taşıdığı blok zinciri tabanlı bir akıllı çerçeve önermektedir. Blok zincirinin merkezi olmayan özelliği, değiştirilmesi güvenli olan veri kapasitesini garanti etmektedir. Böylece merkezi onay çerçevelerine bağlı güvenlik açıklarını azaltılması sağlar. Gerçeklere dayalı ölçümler, hazırlık ve onay aşamaları sırasında sistemin çalışmasını denetler. Bu çerçeve, minimum sayıda hata ve yüksek kesinlik ile iyi performans gösterilmesini sağlar. Bu çalışma, IoT ortamlarında araştırma ve geliştirmeyi teşvik ederek daha doğru ve güvenli çerçeveler ortamında blok zinciri ve D.E.L.M. birlikte çalışmasına katkıda bulunur. Bu çerçeveler giderek daha çok kullanılmaya başlandıkça, önerilen çerçeve daha güvenli, çok yönlü ve gizlilik bilincine sahip bir IoT sahnesinin temelini oluşmasına imkan sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The integration of Deep Extreme Learning Machine (D.E.L.M.) and blockchain innovation speaks to a worldview move in tending to security and protection challenges inside the Internet of Things (IoT), especially in smart framework situations. This study, about proposes a blockchain-based smart framework that D.E.L.M. moves forward to reinforce security, maximize vitality proficiency, and offer individualized client encounters. The decentralized characteristic of blockchain guarantees data capacity that's safe to alter, thus diminishing the vulnerabilities connected to centralized confirmation frameworks. Factual measurements evaluate the system's execution amid the preparation and approval stages. The framework performs well, with few wrong expectations and tall exactness. This contributes to progressing the understanding of blockchain and D.E.L.M. synergies within the setting of keen frameworks, advertising an establishment for encouraging investigation and advancement inside IoT environments. As smart frameworks become progressively predominant, the proposed framework lays the basis for a more secure, versatile, and privacy-conscious IoT scene.