Haksız rekabet hali olarak dürüstlük kuralına aykırı işlem şartları kullanmak
Using transaction terms that are contrary to the honesty rule in unfair competition law
- Tez No: 853141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
6102 Sayılı TTK'nın Haksız Rekabet hükümlerinde önemli değişiklikler yapılmış ve yeni bir haksız rekabet hali olan dürüstlük kuralına aykırı işlem şartlarını kullanmak örneği kanuna eklenmiştir. Çalışmamızda TTK m.55/1-f bendinde düzenlenen bu haksız rekabet hali detaylı olarak incelenmiştir. Bunun yanında bu fıkraya aykırı eylemde bulunulması halinde uygulanabilecek yaptırımlarda incelenmiştir. Çalışmamızın amacı; dürüstlük kuralına aykırı işlem şartı kullanarak haksız rekabet oluşturulması halini TTK, TBK ve TKHK hükümleri ile kapsamlı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Significant changes have been made to the Unfair Competition provisions of the Turkish Commercial Code No. 6102, and the example of using transaction conditions contrary to the rule of honesty, which is a new case of unfair competition, has been added to the law. In our study, this unfair competition situation regulated in Article 55/1-f of the Turkish Commercial Code has been examined in detail. In addition, the sanctions that can be applied in case of action contrary to this paragraph have been examined. The purpose of our study; It comprehensively examines the situation of creating unfair competition by using transaction conditions contrary to the rule of honesty, with the provisions of the TTK, TBK and TKHK.