Uluslararası deniz hukuku bağlamında Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikalarının değerlendirilmesi
Turkey's Eastern Mediterranean policies in the framework of international law of the sea and comparison with similar disagreement
  1. Tez No: 853184
  2. Yazar: OLCAY AYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET SARIBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Doğu Akdeniz tarih boyunca coğrafi, siyasi ve ekonomik olarak büyük bir öneme sahip olmuştur. Bölgenin geçiş güzergâhı olmasının yanı sıra son yıllarda keşfedilen hidrokarbon rezervleri küresel ve bölgesel dinamiklerin yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Doğu Akdeniz'de yıllardır devam eden meselelere değişen dinamikler eklenince çözülmesi zorlaşan yeni uyuşmazlıklar ortaya çıkmıştır. Uyuşmazlıkların çözümü noktasında uluslararası hukukun en eski ve köklü dallarından biri olan uluslararası deniz hukukuna başvurulmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili, Doğu Akdeniz'in en uzun kıyıya sahip ülkesi olan Türkiye deniz alanları sınırlandırması bakımından uluslararası deniz hukukuna uygun olarak politikalar oluşturmuştur. Bu çalışma ile Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasına dair kazanımlarına ne gibi katkı sağlanabileceği üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede dünyada bulunan benzer uyuşmazlıklar ve Türkiye lehine olan mahkeme kararları irdelenerek Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de haklı olduğunu ileri sürdüğü noktaların uluslararası deniz hukuku kapsamında ifade edilmesi amaçlanmıştır. Daha önce tartışılmayan, üzerinde durulmayan ancak Türkiye için ciddi bir koz olan iç bükey kıyı hali ve ters tarafta kalan adaların durumu mahkeme kararları ışığında incelenerek Türkiye'nin iddiaları hukuki gerekçelerle anlatılmaya çalışılmıştır. Uluslararası hukukun dış politikanın ayrılmaz bir parçası olduğu anlayışından hareketle Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ortaya koyacağı argümanlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Eastern Mediterranean has been crucial in terms of geography, politics, and economy. In addition to serving as a transit route, the hydrocarbon reserves discovered in recent years have also reshaped global and regional dynamics. The evolving dynamics, along with longstanding issues in the Eastern Mediterranean, have led to new disputes that are proving difficult to resolve. International maritime law, one of the oldest and most established bodies of international law, is used to resolve disputes. Surrounded by seas on three sides and having the longest coastline in the Eastern Mediterranean, Turkey has established policies in line with international maritime law for maritime delimitation. This study focuses on the potential contributions to Turkey's achievements in its Eastern Mediterranean policy. Within this framework, the points asserted by Turkey as justified in the Eastern Mediterranean are aimed to be expressed within the scope of international maritime law by examining similar disputes worldwide and court decisions in favor of Turkey. Examining the situation of the concave coastline, which has not been previously discussed or emphasized but is a significant asset for Turkey, and the status of islands located on the opposite side, the study attempts to articulate Turkey's claims with legal justifications in light of court decisions. Turkey's arguments in the Eastern Mediterranean are discussed based on the understanding that international law constitutes an integral part of foreign policy.