216 Numaralı Çıldır İcmâl Tahrir defteri (H. 1160 / m.1747-1748) transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Çıldır İcmâl Tahrir Book No. 216
- Tez No: 853201
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
216 Numaralı Çıldır İcmal Tahrir defteri transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapıldı. Bu H. 1160 / M. 1747-1748 tarihli defterde Osmanlı Devleti'nin eyaletlerinden biri olan Çıldır Eyaleti ile ilgili sosyo-ekonomik ve mali bilgiler yer almaktadır. Bu yüzden tezimiz, transkripsiyon ve tahlil olmak üzere iki ana kısımdan oluşturuldu. Usulüne göre latin harflerine aktarılan belge ikinci kısımda tahlil edildi. Tahlil kısmı, belgenin dökümü ve ayrıştırılması tamamlandıktan sonra belli kısımlara ayrıldı. Tahlil kısmında yapılan değerlendirmelerde deftere sadık kalındı. Tahrir defterleri bulunduğu bölge ile ilgili sosyal, iktisadi, mali ve demografik veriler içeren birinci elden kaynaklardır. Bu kaynakların ele alınması belirtilen alanlarda araştırılacak bölgenin aydınlatılmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu yüzden giriş kısmında Tahrir defterlerinin sosyo-ekonomik ve maliye alanında nitelikli ve önemli bilgiler içermesi bakımından genel bir Tahrir defteri tanıtımı yapıldı. Bu defterde bu anlamda önemli sosyo-ekonomik ve mali bilgiler içermektedir. Bu çalışma genel olarak Çıldır eyaletinin mali yapısı, toprak düzeni ve coğrafyası ile ilgilidir. Bu bakımdan, araştırma aşamasında literatürün katkısı değerlendirildi. Belge temelde Çıldır Eyaletine ait sosyo-ekonomik ve mali nitelikli bir kaynak durumunda olduğundan, çalışmanın ilk kısmının ilk bölümünde Çıldır eyaletinin kısa tarihçesinden bahsedildi. Bu yüzden bölgenin tarihsel sürecinden bahsedildi. Akabinde doğrudan defter verilerinin tasnifi sonucunda ortaya çıkan veriler değerlendirildi. Bu suretle veriler doğrultusunda alt bölüm ve başlıklar belirlendi. Çıldır Eyaleti'nin idari taksimatı ve iktisadi durumu adında iki bölüm oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Çıldır İcmal Tahrir book No. 216 was transcribed and evaluated. This notebook dated 1160 H. / 1747-1748 contains socio-economic and financial information about Çıldır Province, one of the provinces of the Ottoman Empire. Therefore, our thesis was composed of two main parts: transcription and analysis. The document, which was duly transcribed into Latin letters, was analyzed in the second part. The analysis part was divided into certain parts after the documentation and parsing were completed. In the evaluations made in the analysis part, the notebook was adhered to. Tahrir books are first-hand sources containing social, economic, financial and demographic data about the region in which they are located. Addressing these sources will make significant contributions to illuminating the region to be investigated in the specified areas. Therefore, in the introduction, a general Tahrir book was introduced in terms of the fact that Tahrir books contain qualified and important information in the field of socio-economic and finance. Since the document is basically a socio-economic and financial resource belonging to the Çıldır State, the brief history of the Çıldır State was mentioned in the first part of the first part of the study. That's why the historical process of the region was mentioned. Subsequently, the data resulting directly from the classification of the notebook data were evaluated. In this way, subsections and headings were determined in line with the data. Two sections were created: administrative division and economic situation of Çıldır Province.