Synthesis of diphenylether based oxime ligands containing unilaterally substituted 1,3,4-thiadiazole groups and investigation of their some transition metal complexes
Difenileter bazlı tek taraflı sübstitüe 1,3,4-tiyadiazolgrupları içeren bazı oksım ligandlarının sentezi ve bazıgeçis metali komplekslerinin incelenmesi
- Tez No: 853247
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, yeni sübstitüe 1,3,4-tyadiazol türevli oksim ligandları ve bunlara karşılık gelen monomerik geçiş metali (Co2+, Ni2+ ve Cu2+) kompleksleri sentezlenmiş ve yapısal karakterizasyonları yapılmıştır. Bu amaçla difenil eterin Friedel-Crafts reaksiyonu yardımyla kloroasetil klorür ile 1:1 mol oranındaki reaksiyonundan 4-(kloroasetil)difenil ether elde edilmiştir. Bu bileşiğin HCl(g) katalizörlüğünde bütül nitrit ile 1:1 mol oranındaki reaksiyo-nundan başlangıç oksim bileşiğimiz olan (E)-N-hidroksi-2-okso-2-(4-fenoksifenil) asetimidoil klorür elde edilmiştir. Daha sonra literatüre göre sentezlenen sübtitüe 2-amino-1,3,4-tiyadiazol bileşiklerinin (E)-N-hidroksi-2-okso-2-(4-fenoksifenil)asetimidoil klorür ile reaksiyonundan hedef oksim bileşiklerimiz sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm organik bileşiklerin yapısal karakterizasyonları elementel analiz, FTIR, 1H ve 13C NMR, kütle spektroskopisi metodları kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen tüm ligandların MCl2.nH2O (M: Co2+, Ni2+ ve Cu2+) tuzlarıyla reaksiyo-nundan da hedef kompleksler elde edilmiş ve yapıları FTIR, manyetik süsseptibilite, elementel analiz, ICP-AES spektroskopisi metodları kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, new substituted 1,3,4-thiadiazole-derived oxime ligands and their corresponding monomeric transition metal (Co2+, Ni2+, and Cu2+) complexes were synthesized and their structural characterizations were performed. For this purpose, 4-(chloroacetyl)diphenyl ether was obtained from the reaction of diphenyl ether with chloroacetyl chloride at a 1:1 molar ratio with the help of the Friedel-Crafts reaction. Our starting oxime compound, (E)-N-hydroxy-2-oxo-2-(4-phenoxyphenyl)acethy midoyl chloride, was obtained from the reaction of this compound with butul nitrite at a 1:1 molar ratio under the catalysis of HCl(g). Then, our target oxime compounds were synthesized from the reaction of substituted 2-amino-1,3,4-thiadiazole compounds synthesized according to the literature with (E)-N-hydroxy-2-oxo-2-(4-phenoxyphenyl) acethymidoyl chloride. Structural characterizations of all synthesized organic compounds were made using elemental analysis, FTIR, 1H and 13C NMR and mass spectroscopy methods. Target complexes were obtained from the reaction of all ligands with MCl2.nH2O (M: Co2+, Ni2+ and Cu2+) salts, and their structures were elucidated using FTIR, magnetic susceptibility, elemental analysis, and ICP-AES spectroscopy methods.